European Robot Challenge już za nami

Około 200 robotów, 300 uczestników i tłumy opolan przechadzających się po Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu to przybliżony bilans odbywających się 13 maja zawodów robotów mobilnych – European Robot Challenge.

Tegoroczne zawody były następcą organizowanego trzykrotnie Opolskiego Festiwalu Robotów. Organizatorami tegorocznego przedsięwzięcia byli: Politechnika Opolska, Stowarzyszenie Grupa Robotycznie Opętanych Maniaków (GROM), Miasto Opole oraz Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.

Na zawodach w 14 różnego rodzaju konkurencjach potykali się przedstawicieli różnych krajów: Polski, Turcji, Rumunii, Kirgistanu oraz Czech. Stawka była wysoka, nie tylko z uwagi na pulę nagród tegorocznych mistrzostw ale przede wszystkim na możliwość wywalczenia zaproszenia na Mistrzostwa Świata Walk Robotów, które odbywać się będą w grudniu w Tokio, oraz zaproszeń na zawody odbywające się w tym roku w Rumunii. Wśród nagród można było także znaleźć także staże w firmie Dhiel Controls.

W uroczystości otwarcia mistrzostw udział wzięli: Prezydent Miasta Opola – Arkadiusz Wiśniewski, Wiceprezydent Opola – Maciej Wujec, Rektor Politechniki Opolskiej – prof. Marek Tukiendorf, któremu towarzyszyli prorektorzy – prof. Krystyna Macek-Kamińska i prof. Krzysztof Malik, Dziekan WEAiI – prof. Tomasz Boczar, Prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu – prof. Jarosław Mamala, Przewodniczący Zarządu Polskiej Sekcji IEEE – prof. Mariusz Malinowski oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Krzysztof Kolonko.

Poza całodniowymi emocjami, związanymi z rozgrywanymi w 14 konkurencjach  potyczkach, w CWK można była zwiedzić stoiska sponsorów, jak także dla najmłodszych konstruktorów zorganizowano warsztaty budowy robotów z klocków LEGO, konkursy oraz inne atrakcje.

Pod koniec dnia odbyła się kulminacyjna część każdych zawodów, czyli dekoracja zwycięzców. Podczas ogłaszania wyników zwycięzcom gratulowali: Wiceprezydent Miasta Opola – Maciej Wujec, Pani Prorektor ds. dydaktyki – prof. Krystyna Macek-Kamińska, która wystąpiła nie tylko jako przedstawiciel władz uczelni, ale też jako znana specjalistka od robotyki, oraz przedstawiciele sponsorów. Najbardziej prestiżowy certyfikat z zaproszeniem do Japonii wygrała reprezentacja Rumunii.

Celem zawodów od 4 lat jest popularyzacja nauk technicznych i zaawansowanych technologii poprzez wzbudzenie zainteresowania robotyką, automatyką i elektroniką. Widząc olbrzymie zainteresowanie ERC można uznać, że założone cele zostały wypełnione z nawiązką!

Więcej informacji o sponsorach oraz zwycięzcach można znaleźć na stronie www.erc.po.opole.pl

O autorze