Nie koncentruj się na płytce

 

Dostępne płytki

Podsumowując, o ile poszczególni projektanci będą kierować się innymi priorytetami podczas doboru płytek deweloperskich, sam wybór nie jest wcale taki trudny. Ważne jest tylko, by twórca dobrze znał zakres swojego projektu. Niemniej, to wszystko oznacza, że dystrybutorzy powinni oferować różnorodne zestawy deweloperskie, tak by spełnić oczekiwania każdego klienta.

Niektóre płytki zostały zaprojektowane tak, by spełnić specyficzne wymagania konkretnych rodzajów aplikacji. Te cieszą się powodzeniem głównie profesjonalistów. Dobrym przykładem jest Intel tinyTILE – niewielka płytka o wymiarach 35 x 26 mm i małym poborze mocy, zawierająca sześcioosiowy czujnik przyspieszenia i obrotu. Jest całkiem oczywiste, że została ona przygotowana z myślą o urządzeniach noszonych i innych niewielkich produktach, wymagających zasilania bateryjnego.

Czasem decyzja o wyborze jest trudniejsza, szczególnie gdy porównuje się ze sobą całe rodziny produktów. Za przykład mogą posłużyć Arduino i BeagleBone.

Obie stanowią otwarte platformy, których pliki źródłowe są bezpłatnie dostępne i obie można dostać w wersjach z różnymi procesorami. Obie rodziny także obejmują szereg płytek rozszerzeń; w przypadku Arduino noszą nazwę „shields”, a w BeagleBone „capes”.

Ich dostępność sprawia, że można znacząco skrócić czas potrzebny na projektowanie. Może się nawet okazać – w sytuacji gdy produkowane są tylko jedna lub dwie sztuki urządzenia, lub gdy prototyp ma jedynie pokazywać, że dane urządzenie może działać – że całość można wykonać w oparciu o gotowe, dostępne od ręki moduły. Taka sytuacja na pewno będzie przemawiała za wyborem konkretnej rodziny płytek.

Zarówno dla Arduino, jak i BeagleBone dostępne są bezpłatne systemy operacyjne i środowiska deweloperskie, wraz z kompletem ich źródeł. Co więcej, obie rodziny są wspierane przez szereg komercyjnych narzędzi, dlatego akurat w tych przypadkach oprogramowanie raczej nie będzie miało dużego wpływu na wybór.

Zamiast tego należy zwrócić uwagę na wydajność. Płytki BeagleBone są generalnie szybsze niż Arduino. Większość produktów z tej drugiej grupy bazuje na układach AVR, które pracują zdecydowanie wolniej niż wbudowany w BeagleBone Black procesor z rdzeniem ARM, taktowanym zegarem 1 GHz. Będzie to miało szczególne znaczenie dla profesjonalistów, ale hobbyści mogą zachęcić się niższym kosztem płytek opartych o AVRy. Wydajność może więc być zarówno atutem (gdy jest istotna), lub wadą płytki, gdy wraz z nią wzrasta koszt projektu. Jednakże nawet wśród zestawów Arduino można znaleźć modele z procesorami taktowanymi zegarami o częstotliwości kilkuset megaherców.

 

Tak czy inaczej, oferta płytek deweloperskich stale się powiększa.

Dzięki temu zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści powinni być w stanie z łatwością dobrać optymalne komponenty.

Ankur Tomar

Regional Solutions Marketing Manager

O autorze