Microchip upraszcza projektowanie energooszczędnych wyświetlaczy LCD

Firma Microchip przedstawiła nową rodzinę energooszczędnych mikrokontrolerów wyposażonych w układy peryferyjne niezależne od rdzenia (CIP) i zaawansowane układy analogowe  do sterowania wyświetlaczami LCD. Dziewięć układów z serii PIC16F19197 jest wyposażonych w pompę ładunkową dla wyświetlacza LCD przeznaczoną do pracy z baterią, 12-bitowy przetwornik ADC z jednostką obliczeniową (ADC2), energooszczędny komparator i funkcję aktywnego strojenia własnego oscylatora wysokiej częstotliwości. Są to pierwsze 8-bitowe mikrokontrolery zoptymalizowane pod kątem popularnych energooszczędnych i zasilanych z baterii urządzeń dotykowych z ekranem LCD.

Układy z serii PIC16F19197 obejmują modele z liczbą wyprowadzeń od 28 do 64. Mają one do 56 KB pamięci Flash i 4 KB RAM. Pompa ładunkowa pozwala zachować stały kontrast ekranu LCD nawet w przypadku spadków napięcia baterii. Układ ADC2 umożliwia zautomatyzowanie zadań akwizycji sygnału i jego przetwarzania, dzięki czemu można łatwo zaimplementować stabilne przyciski i suwaki. Ponadto funkcja aktywnego strojenia zegara daje dostęp do bardzo stabilnego oscylatora w całym zakresie dopuszczalnym napięć i temperatur. Układy z rodziny PIC16F19197 zapewniają tę funkcjonalność dzięki rozwiązaniom sprzętowym, zatem ich poprawna praca nie zależy od implementacji programowych.

Układy z tej serii mają również zegar czasu rzeczywistego i kalendarz (RTCC) z zapasową baterią. Ich piny I/O o dużej wydajności prądowej pozwalają na wysterowanie podświetlenia LCD. Tryby obniżonego poboru mocy IDLE/DOZE i funkcja wyłączenia modułów peryferyjnych  (PMD) to czynniki wydłużające czas pracy na baterii. Poza tymi funkcjami układy z serii PIC16F19197 zapewniają możliwość wysterowania do 360 segmentów LCD, dzięki czemu doskonale nadają się do obsługi wyświetlaczy LCD w urządzeniach zasilanych z baterii.

Układy z tej serii współpracują z narzędziem MPLAB Code Configurator (MCC), które stanowi darmową wtyczkę dla zintegrowanych środowisk programistycznych (IDE) MPLAB X oraz MPLAB Xpress. Jest to aplikacja z interfejsem graficznym, która pozwala na konfigurację układów peryferyjnych i funkcji odpowiednich dla danego projektu. Dostępna jest ponadto płytka projektowa Microchip LCD XLP Explorer (DM240314) przeznaczona do testowania mikrokontrolerów z serii PIC16F19197.

Pierwsze trzy układy z serii są już dostępne w ilościach masowych i w postaci próbek. Do wyboru są modele w wielu różnych wersjach obudów.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie poduktów.

O autorze