Maxim Himalaya – przetwornice DC-DC obniżające napięcie

Firma Maxim Integrated wprowadziła do oferty nowe synchroniczne przetwornice DC-DC obniżające napięcie – serię Himalaya. Dzięki modelom MAX17572 oraz MAX17574 projektanci systemów mogą szybko zapewnić długoterminową bezawaryjność systemu zgodnie z wymaganiami IEC oraz SIL. Nowe przetwornice o wysokiej sprawności pozwalają zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła o 40%, a rozmiar całego systemu – o 50% w porównaniu do innych rozwiązań.

Rynek przemysłowy gwałtownie ulega postępującej cyfryzacji, która ma zapewnić ciągłą poprawę bezpieczeństwa, wydajności i samodzielnej pracy systemów.  Projektanci systemów wykorzystujących czujniki i układy kontroli muszą zapewnić jednocześnie obniżenie ilości wydzielanego ciepła i zachowanie ograniczonych rozmiarów urządzeń. Kolejne wyzwanie stanowi odprowadzanie ciepła i spełnienie regulacji dotyczących bezpieczeństwa konieczne, aby zapewnić długotrwałą i stabilną pracę. Jest to bardzo istotne, lecz czasochłonne zadanie. Innym problemem mogą być silne impulsy prądu rzędu 60 V występujące na szynie o nominalnym napięciu 24 lub 48 V.

Oferowane przez Maxim przetwornice DC-DC MAX17572 oraz MAX 17574 pozwalają na pracę z napięciami w zakresie 4,5 – 60 V, a także umożliwiają zmniejszenie ilości wydzielanego ciepła i rozmiaru systemu w porównaniu do innych rozwiązań, które zapewniają zgodność ze standardem bezpieczeństwa IEC61508. Przetworniki gwarantują poprawną pracę z prądami o natężeniu odpowiednio 1 A i 3 A przy napięciu wyjściowym 5 V. Są one przeznaczone dla wysokonapięciowych systemów przemysłowych, takich jak czujniki, sterowniki PLC, przemysłowe systemy sterowania, rozproszone systemy zasilania i automatyka fabryczna, budynkowa lub sieci elektroenergetyczne. Można je również stosować do systemów zasilania awaryjnego wykorzystujących baterie, zasilania typu Power-over-Ethernet (PoE) i centrów danych. Układy pracują w zakresie temperatur od -40°C do +125°C. Model MAX17572 mieści się w obudowie TDFN o wymiarach 3 x 3 mm z 12. wyprowadzeniami, natomiast model MAX17574 – w obudowie TQFN o wymiarach 4 x 5 mm z 24. wyprowadzeniami.

Najważniejsze cechy wyróżniające opisywane przetwornice to wysoka sprawność (powyżej 90% w zakresie 50-100% prądu obciążenia), małe wymiary (osiągnięte dzięki zastosowaniu zintegrowanych tranzystorów MOSFET i obwodu kompensacji, przy czym układ pracuje z wysoka szybkością kluczowania i minimalnym czasem włączania) oraz łatwość użycia – wewnętrzny obwód kompensacji obsługuje dowolną kombinację napięcia wyjściowego i częstotliwości kluczowania bez utraty pasma, co pozwala na łatwą implementację.

Układy MAX17572 oraz MAX17574 są już dostępne do zamówienia na stronie Maxim i u wybranych autoryzowanych dystrybutorów. Dostępne są również zestawy ewaluacyjne w cenie 29,73 USD: MAX15752EVKITA, MAX17575EVKITB, MAX17574EVKITA oraz MAX17574EVKITB.

Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu MAX17572 oraz na stronie produktu MAX17574.

O autorze