RAQ – te rzadko zadawane, ale jakże kluczowe pytania

Pytanie:

Od jakiegoś czasu na portalu Mikrokontroler.pl pojawiają się artykuły Analog Devices objaśniające istotę niektórych nieoczekiwanych zachowań układów lub urządzeń elektronicznych, ostatnio oznaczane tagiem RAQ. Skąd taki dziwny skrót? Czy podobne artykuły nadal będą publikowane?

Odpowiedź:

Dział Analog Devices zajmujący się odpowiedziami na rzadko zadawane pytania (RAQ – z ang. Rarely Asked Questions) został zapoczątkowany dokładnie 6 czerwca 2005 roku. Były to czasy kiedy Nokia produkowała model 3310, a pierwszego iPhone’a zaprezentowano dopiero 2 lata później. Od tamtej pory ludzie przestali sobie wyobrażać możliwość życia bez smartfona a Analog Devices zdążył odpowiedzieć na ponad 100 unikalnych pytań, które może nie są zadawane tak często jak FAQ (z ang. Frequently Asked Questions), ale pozwalają poszerzyć swoją wiedzę o elektronice w oparciu o czasami nieco dziwne, ale stuprocentowo rzeczywiste problemy użytkowników.

Taka jest bowiem rola RAQ: bawić i uczyć. Na łamach działu najlepsi inżynierowie Analog Devices mierzyli się już z przeróżnymi zagadnieniami i w przewrotny sposób odpowiadając na pytania-suchary potrafili tchnąć w nie powiew świeżości i zainteresować szerszą publiczność. Okazuje się, że tematykę wzmacniaczy operacyjnych, szumów w układach, przetworników, modulatorów i mnóstwa innych skomplikowanych technicznych zagadnień można tłumaczyć nawiązując do podróży w czasie, szpiegostwa w czasie II wojny światowej, wampirów, syrenek i rekinów.

Ponieważ zespół piszący odpowiedzi w dziale RAQ składa się z najbardziej doświadczonych inżynierów firmy Analog Devices, humor przeplata się tu z rzetelną wiedzą. Specjaliści od elektroniki, na czele których stoi obecnie John Ardizzoni, inżynier aplikacyjny w grupie Szybkich Wzmacniaczy z ponad 30-letnim doświadczeniem w największych firmach z branży elektronicznej, mają wsparcie zdolnych grafików potrafiących humorystycznie zilustrować nawet najbardziej niszowy temat.

Teraz – współpracując z Analog Devices – portal Mikrokontroler chce podać pomocną dłoń polskim konstruktorom i studentom, stającym w sytuacji nieoczekiwanych zjawisk, z którymi nie zetknęli się ich znajomi ani też nie są one wyjaśnione w różnych FAQ. Na łamach portalu został już przedstawiony między innymi wpływ teorii pewnego Pana Ohma na zachowanie koralików ferrytowych oraz opisany ciężki przypadek niezrównoważonego przetwornika analogowo-cyfrowego. Wszystkie artykuły pochodzące z tego działu Analog Devices są oznaczone specjalnym tagiem RAQ aby ułatwić wyszukiwanie Czytelnikom chcącym poznawać elektronikę w nie całkiem poważny sposób. Przystępnie i dowcipnie wyjaśnione rozwiązania tych rzadziej wyjaśnianych, a przez to mocno dolegliwych problemów napotykanych przez użytkowników, bez wątpienia pogłębią zrozumienie świata elektroniki.

Analog Devices deklaruje gotowość do odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące użytkowników swoich urządzeń na stronie Analog Dialogue w strefie inżyniera oficjalnego portalu firmy, a redakcja Mikrokontroler.pl będzie nadal publikował je w języku polskim.

Każdy elektronik może kiedyś znaleźć swoje pytanie na łamach działu RAQ…

O autorze