Nano Dimension opracowało miedziane nanocząsteczki odporne na utlenianie

Firma Nano Dimension, założona w roku 2012, w swej działalności skupia się na rozwoju zaawansowanych systemów elektronicznych drukowanych w technologii 3D oraz innowacyjnych przyrostowych procesach produkcji. Unikalne produkty tworzone przez Nano Dimensions wykorzystują trzy zaawansowane technologie: druk 3D i związane z nim oprogramowanie oraz nanomateriały. Do najważniejszych produktów oferowanych przez firmę należy pierwsza drukarka 3D dedykowana do druku wielowarstwowych płytek PCB, jak też zaawansowane przewodzące i dielektryczne tusze wykorzystująca nanotechnologię.

Teraz firma Nano Dimension opracowała technikę produkcji innowacyjnych miedzianych nanocząsteczek. Są one odporne na utlenianie i łatwo je wstrzyknąć w przewodnik po procesie spiekania w temperaturze poniżej 160°C. W związku ze swym odkryciem firma złożyła już odpowiedni wniosek patentowy.

Głównym wyzwaniem podczas opracowania miedzianego nano-tuszu było utlenianie cząsteczek, w tym utlenianie podczas spiekania w celu utrzymania ciągłej ścieżki przewodzącej. W typowych sytuacjach spiekanie miedzianych nanocząsteczek wymaga znacznej energii (wysokich temperatur, laserów, potężnych lamp) w środowisku beztlenowym, co oznacza drogi i złożony proces produkcji.

Firma Nano Dimension opracowała innowacyjne miedziane nanocząsteczki, które są odporne na utlenianie w powietrzu, a podczas procesu spiekania tworzą ciągłą, przewodzącą ścieżkę. Te innowacyjne cząsteczki są uformowane w unikalną strukturę sferyczną i mają właściwości zbliżone do struktury sfery lub muszli.

Wynalezione miedziane cząsteczki posłużą do opracowania przewodzącego tuszu, który może znacząco obniżyć koszty surowych materiałów używanych do drukowania układów elektronicznych 3D i płytek PCB.

Miedź jest drugim najlepiej przewodzącym pierwiastkiem po srebrze, jednak zdecydowanie od niego tańszym. Opracowanie stabilnej technologii miedzianego tuszu umożliwiającego spiekanie w niskiej temperaturze i odpornego na utlenianie stanowi przełom w technologii drukowanej i potencjalnie może znacznie obniżyć koszty drukowania przewodzących ścieżek. Dzięki temu osiągnięciu Nano Dimension może zdobyć dodatkowe rynki związane z technologią druku. Należy do nich druk na materiale PET, który może wytrzymać temperatury do 100°C lub 150°C, anteny radiowe, płaskie panele dotykowe i czujniki.

O autorze