[PROJEKT] Raspberry PI 3 oraz kamera 8 Mpix – pierwsze kroki

W artykule pokazano sposób dołączenia kamery do komputera Raspberry PI 3 oraz zademonstrowano użycie poleceń do robienia zdjęć oraz nagrywania materiałów wideo.

Do realizacji projektu są potrzebne:

Rysunek 1. Dedykowana kamera do Raspberry PI – wersja 2

Kamera, którą została użyta w projekcie, ma przetwornik Sony IMX219 o rozdzielczości 8 Megapikseli. Dzięki niemu możliwe jest robienie zdjęć z maksymalną rozdzielczością 3280 x 2464 pikseli. Możliwe jest również nagrywanie filmów z rozdzielczością do 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Dostępne są również niższe rozdzielczości 720p oraz 480p.

Kamera jest dołączana do komputera Rasbperry Pi za pomocą 15-żyłowej taśmy. Wykorzystuje ona interfejs CSI (ang. Camera Serial Interface). W zestawie z kamerą znajduje się taśma 15-żyłowa o długości 15 cm. W razie potrzeby można ją wymienić na dłuższą. Warto zaopatrzyć się w obudowę dla kamery – w Internecie są dostępne projekty obudowy, którą można pobrać, a następnie wydrukować na drukarce 3D (np. www.thingiverse.com/thing:274111).

Podłączanie kamery jest bardzo łatwe. Na płytce komputera Raspberry Pi należy zlokalizować gniazdo CAMERA (rysunek 2).  Najpierw należy podnieść biały element złącza i następnie wprowadzić taśmę kamery do gniazda. Należy zwrócić uwagę na pozycje styków – styki powinny być od strony gniazda HDMI (jak na rysunku 3).

 

Rysunek 2. Gniazdo do podłączenia kamery 

Rysunek 3. Orientacja taśmy względem gniazda HDMI

O autorze