MATRIX Creator – moduł Raspberry Pi do tworzenia aplikacji IoT

Premier Farnell, dystrybutor rozwiązań rozwojowych, ogłosił podjęcie partnerstwa z firmą MATRIX Labs, w celu wyprodukowania i dystrybucji płytki MATRIX Creator. Jest ona przeznaczona dla twórców i inżynierów z całego świata, niezależnie od poziomu ich umiejętności. Pozwala rozszerzyć Raspberry Pi o bogaty zestaw funkcji oraz skraca czas i zmniejsza koszty opracowywania nowych urządzeń IoT.

MATRIX Creator idealnie nadaje się do rozwijania aplikacji systemów zautomatyzowanego sterowania, a szczególnie automatyki domowej, w których wykorzystywane są podzespoły optyczne i audio. Bardzo dobrze sprawdzi się także w robotyce oraz m.in. w aplikacjach związanych z logistyką dla firm, w projektach asystentów głosowych, systemach kształtowania wiązek radiowych i lokalizacji ich źródeł, a nawet w automatycznych maszynach do obsługi klientów.

Przykładowo, 8 MEMSowych mikrofonów, rozmieszczonych na obwodzie okrągłej płytki pozwala na łatwe, samodzielne stworzenie odpowiednika urządzenia Amazon Echo, a więc domowego asystenta głosowego, opartego o oprogramowanie Alexa, albo innych systemów rozpoznawania mowy, działających niezależnie od położenia względem użytkownika. W podobny sposób, wbudowane sensory optyczne i inne czujniki pozwalają na rozwijanie urządzeń rozpoznających twarze czy wykrywających ruch na potrzeby aplikacji bezpieczeństwa i kontroli dostępu.

MATRIX Creator to idealna pomoc naukowa podczas kształcenia początkujących kreatorów.. Natomiast dla zaawansowanych użytkowników stanowi bardzo uniwersalny zbiór połączonych ze sobą komponentów, który świetnie wzbogaci posiadany zestaw modułów elektronicznych i narzędzi deweloperskich. Przyspiesza prace i zmniejsza ogólny koszt prototypowania nowych produktów, wyręczając projektantów z wielu typowych, żmudnych czynności.

Płytka została zaprojektowana dla Raspberry Pi i zawiera m.in. układ FPGA Xilinx Spartan 6, mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex M3, szereg sensorów pozwalających na wykrywanie ruchu, mierzenie temperatury, wilgotności, światła widzialnego, ultrafioletowego i podczerwonego. Ma też 8 mikrofonów i 35 diod LED.

Płytkę można programować w 40 różnych językach, a do tego obejmuje zintegrowane interfejsy komunikacyjne Z-Wave i ZigBee. Wspiera również szereg interfejsów analogowych i cyfrowych. Co więcej, może być użyta jako samodzielne urządzenie, pracujące pod kontrolą wbudowanych w nią procesorów.

MATRIX Creator jest dostępny ze sklepu Farnell element14 w Europie, CPC w Wielkiej Brytanii oraz z Newark element14 i MCM Electronics w Ameryce Północnej.

O autorze