Cortex-A75

Najnowszy układ Cortex-75 jest najbardziej wydajnym procesorem aplikacyjnym z rodziny ARM. Zapewnia on wysokie parametry i dużą wydajność w stosunku do poboru mocy. Może być wykorzystany w wielu różnych zastosowaniach.

Wysoka wydajność – w węźle brzegowym lub w chmurze

Procesor ARM Cortex-A75 wykorzystuje technologię DynamIQ, która pozwala zapewnić skalowalność i krótki czas odpowiedzi w złożonych systemach. Dzięki temu procesor można  równie dobrze wykorzystać w systemach chmurowych, jak i w urządzeniach brzegowych, aby poprawić wydajność, sprawność energetyczną i wykorzystać zalety architektury ulepszonej względem poprzednich wersji Cortex-A72 i Cortex-A73. Dzięki znacznie zwiększonej wydajności w obliczeniach na liczbach całkowitych (integer), wyższej wydajności w obliczeniach zmiennoprzecinkowych i poprawionej obsłudze pamięci, procesor Cortex-A75 jest najmocniejszym układem z całej serii Cortex-A.

Poza zwiększonymi możliwościami obliczeniowymi, układ ma też funkcje dedykowane takim zastosowaniom, jak uczenie maszynowe. Pozwala to uzyskać szybsze działanie wymagających systemów i wykorzystać bardziej zaawansowane algorytmy.

Najważniejsze cechy:

  • Użyteczność w wielu segmentach rynku: Docelowy rynek obejmuje zarówno urządzenia brzegowe, jak i systemy chmurowe. Procesor Cortex-A75 można wykorzystać we wszystkich tych zastosowaniach, aby uzyskać wysoką wydajność obliczeniową, także w stosunku do pobieranej mocy. Układ DSU (DynamIQ Shared Unit) oferuje zestaw konfigurowalnych funkcji, które pozwalają wykorzystać procesor Cortex-A75 w smartfonach, inteligentnych urządzeniach użytkowych typu telewizory, ale też w serwerach i pojazdach.
  • Wyjątkowa wydajność: Procesory Cortex-A75 zapewniają duży wzrost wydajności jednego wątku dzięki symetrycznemu, trzystopniowemu potokowi pozwalającemu wykonywać rozkazy różnej długości w dowolnej kolejności. Uzyskane przyspieszenie obliczeń na liczbach całkowitych wyniosło ponad 20%. Dodatkowo wykorzystane zostały podukłady obliczeniowe NEON oraz jednostka zmiennoprzecinkowa (FPU). Nowy procesor zapewnia znaczny wzrost mocy obliczeniowej w porównaniu do wersji Cortex-A72 oraz Cortex-A73. Dostępne są również dodatkowe zasoby do zaawansowanych zastosowań, takich jak uczenie maszynowe.
  • Najlepszy stosunek wydajności do poboru mocy: Sprawność energetyczna pozostaje jednym z najważniejszych czynników, które decydują o przydatności układu w urządzeniach pracujących przez dług czas na baterii. Cortex-A75 dorównuje pod tym względem modelom Cortex-A73 stosowanym obecnie. Pozwala zatem na realizację zaawansowanych funkcji i tworzenia szybkich urządzeń o krótkim czasie reakcji, które zapewniają lepsze wrażenia użytkownika.
  • Całkowicie nowy podsystem pamięci: Procesor Cortex-A75 wykorzystuje technologię DynamIQ, dzięki czemu może wykorzystać pamięć Cache poziomu L3 współdzieloną przez klaster. Może też obsługiwać asynchroniczne częstotliwości, a potencjalnie również niezależne napięcia zasilania dla poszczególnych procesorów lub grup rdzeni. W modelu Cortex-A75 każdy rdzeń ma również prywatną pamięć Cache poziomu L2 o latencji mniejszej o połowę w porównaniu do standardowych procesorów o wysokiej wydajności.
  • Najnowsza architektura: Rewizji architektury ARMv8-A towarzyszy kompletny ekosystem narzędzi, systemów operacyjnych i aplikacji. Ponadto procesor obsługuje rozszerzenia architektury, które pozwalają na udoskonalenie obecnych aplikacji i realizację nowych rozwiązań. Obsługiwane funkcje obejmują cache stashing, atomowe transakcje między agentami, alokację i priorytety pamięci Cache, a także zaawansowane funkcje zwiększające niezawodność (RAS).
  • DynamIQ big.LITTLE: Architektura Cortex-A75 pozwala na łączenie procesorów „big” oraz „LITTLE” w jednym klastrze dzięki technologii DynamIQ. W połączeniu z modelem Cortex-A55, najbardziej energooszczędnym procesorem LITLLE z rodziny ARM, procesor Cortex-A75 może posłużyć do realizacji urządzeń ograniczonych przez dopuszczalny zakres temperatur. Ponadto DynamIQ pozwala na tworzenie nowych kombinacji wielu procesorów, na przykład 1+7, w celu efektywnego wykorzystania powierzchni. Daje to dodatkowe możliwości ulepszenia istniejących urządzeń ze średniej półki.

Dodatkowe informacje na temat układu ARM Cortex-A75 można uzyskać tu.

O autorze