R&S FSW – pierwszy analizator sygnału i widma z wewnętrznym pasmem analizy 2 GHz

 Projektanci radiowych systemów dostępowych 5G, wysokiej klasy radarów i systemów samochodowych często muszą dokonać analizy sygnałów o szerokim paśmie. Nowe rozszerzenie sprzętowe dla wysokiej klasy analizatora sygnału i widma R&S FSW pozwala zaoferować dla tych zastosowań  pasmo analizy 2 GHz, a to za sprawą nowego rozszerzenia R&S FSW-B2001 dla wysokiej klasy analizatorów sygnału i widma R&S FSW. Rozwiązanie to pozwala badaczom analizować szerokopasmowe sygnały bez potrzeby stosowania zewnętrznego digitizera.

Rozszerzenie R&S FSW-B2001 zapewnia 14-bitową rozdzielczość przetwornika analogowo-cyfrowego i szeroki zakres dynamiczny – współczynnik SDFR wynosi -65 dBc w paśmie 1200 MHz. To przekłada się bezpośrednio na jakość analizy sygnału. Przyrząd może mierzyć wielkość wektora błędu (EVM) z dokładnością dochodzącą do 140,0 dB w przypadku sygnału OFDM o paśmie 792 MHz, odległości między nośnymi 300 kHz, modulacji 64-QAM i rozmiaru transformaty 4096 punktów na częstotliwości 28 GHz.

Szerokość pasma do 2000 MHz umożliwia badania i rozwój standardów łączności bezprzewodowej nowej generacji, jak również charakteryzację szerokopasmowych wzmacniaczy dla sieci 5G. Projektanci systemów dla lotnictwa i obronności mogą wykorzystać pasmo 3 GHz do pomiaru impulsów radarowych o długości nanosekund i analizować radary lub systemy radiowe z przestrajanym pasmem. Natomiast w motoryzacji potencjalne zastosowania obejmują charakteryzację nośnych w systemach radarowych oraz szerokopasmowe sygnały stosowane w systemach dostępu zastępujących kluczyki.

Rozszerzenie R&S FSW-B2001 jest przeznaczone dla przyrządów R&S FSW43 oraz FSW50 pracujących w paśmie do 43,5 oraz 50 GHz i jest już dostępne w ofercie firmy.

Ponadto modele R&S FSW z uprzednio zainstalowanym rozszerzeniem o paśmie analizy 1200 MHz (R&S FSW-B1200) można ulepszyć za pomocą kodu aktywacyjnego.

Rys. 1. Nowe rozszerzenie R&S FSW-B2001 oferuje wewnętrzne pasmo analizy 2 GHz.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze