Innowacyjny układ i architektura dla oscyloskopów przenośnych

Firma Rigol Technologies przedstawiła układ scalony Phoenix oraz architekturę oscyloskopów Ultravision II. Zostaną one wykorzystane do stworzenia nowej generacji oscyloskopów cyfrowych.

Nowy układ Phoenix składa się z trzech podukładów, których nazwy pochodzą od gwiazd w gwiazdozbiorze Feniksa.

Analogowy układ wejściowy o nazwie Beta Phoenicis obsługuje pasmo do 4 GHz i zapewnia kompletną funkcjonalność typową dla modułów analogowych cyfrowego oscyloskopu. Na wejściu znajduje się tłumik o impedancji 1 MΩ. Układ potrzebuje jedynie kilku zewnętrznych komponentów, aby pełnić funkcję kompletnych kanałów wejściowych oscyloskopu.

Układ przetwarzający sygnał (Ankaa) pozwala na akwizycję danych z szybkością 10 miliardów próbek na sekundę (GS/s), obsługując pasmo do 6 GHz. Kolejnym elementem jest układ wzmacniacza sondy Gamma Phoenics, który obsługuje sondy różnicowe o paśmie do 6 GHz.

Wszystkie trzy układy zostały zaprojektowanie całkowicie samodzielnie przez firmę Rigol, przy wykorzystaniu własności intelektualnej będącej w jej posiadaniu.

Rigol oczekuje, że jej układ Phoenix oraz architektura Ultravision II pozwolą na realizację przyrządów o znacznie wyższej szybkości rejestracji przebiegów, z nowymi możliwościami filtracji i wyzwalania oraz z bardzo dużą pojemnością pamięci i bogatymi funkcjami wyszukiwania. Firma zbudowała prototypowy oscyloskop oparty na technologiach Phoenix i UltraVision II, który uzyskał pasmo 4 GHz, szybkość próbkowania w czasie rzeczywistym 20 GS/s oraz pamięć mieszczącą miliard próbek.

Nowa linia produktów Rigol zostanie zapowiedziana w tym roku, a pierwsze dostawy rozpoczną się w 4. kwartale. Firma spodziewa się, że nowa oferta zmieni jej pozycję w tym segmencie rynku oscyloskopów.

O autorze