Wektorowe analizatory obwodów TTR500 w ofercie Tektronix

Firma Tektronix, dostawca przyrządów testowych, pomiarowych i monitorujących, wprowadziła do swojej oferty nową serię urządzeń – wektorowe analizatory obwodów (VNA). Rodzina TTR500 jest uzupełnieniem oferty przyrządów pomiarowych Tektronix-a na pasmo radiowe (RF) z interfejsem USB – w formie przystawki do komputera. Podobnie jak popularne analizatory widma Tektronix z interfejsem USB, nowa seria TTR500 zapewnia korzystny stosunek ceny do wydajności – przyrządy są niemal 40% tańsze od alternatywnych rozwiązań, na zakres pasma 6 GHz, i zakresie dynamicznym 122 dB. Przyrządy te mają również zaawansowane funkcje, takie jak nowe oprogramowanie do analizy VectorVu-PC. Jako jedyne w tej kategorii mają ponadto wbudowany układ dodawania składowej stałej (bias tee) do testów aktywnych urządzeń.

Zapotrzebowanie na tanie wektorowe analizatory obwodów występuje na rynkach Internetu Rzeczy (IoT) oraz rynku edukacyjnym. Wektorowe analizatory pomagają projektantom dopasowywać układy radiowe Bluetooth, WLAN, RFID i inne do anten. W wielu przypadkach projektanci są zmuszeni wynajmować lub pożyczać wektorowe analizatory obwodów, co zwiększa koszty i czas realizacji projektów. W obszarze edukacji wysoki koszt VNA sprawia, że studenci mają mało czasu na zapoznanie się z tymi ważnymi przyrządami, jeśli w ogóle otrzymają taką szansę. Seria TTR500 znacząco obniża próg finansowy, który utrudniał dostępność do VNA w tych obszarach. Przyrządy charakteryzują się prostym w użyciu interfejsem użytkownika pozwalającym na wykonanie typowych zadań pomiarowych. Małe, kompaktowe wymiary TTR500 ułatwiają wykorzystanie analizatora przez wiele osób.

„Dzięki innowacyjnej architekturze podzielonej na moduły przyrządy TTR500 uzyskują te same parametry, co stacjonarne wektorowe analizatory obwodów przy cenie niższej o 40% i rozmiarze oraz wadze około 7 razy mniejszej.” –  komentuje Jim McGillivary, Dyrektor Generalny ds. Komponentów i Rozwiązań RF w firmie Tektronix. – ”Ta nowa architektura pozwoliła również zmniejszyć liczbę komponentów i złożoność urządzenia, które dzięki temu jest bardziej niezawodne, niż stacjonarne VNA. Model RSA306 okazał się sukcesem na rynku analizatorów widma i jestem pewien, że przyrządy z serii TTR500 odniosą taki sam sukces wśród wektorowych analizatorów obwodów.”

Przyrządy TTR500 stanowią kompletny dwuportowy, dwukanałowy wektorowy analizator obwodów umożliwiający wyznaczenie parametrów macierzy S w takich zastosowaniach, jak pomiary aktywnych i pasywnych komponentów, anten i obwodów dopasowujących, modułów radiowych, kabli testowych, adapterów i innych elementów. Analizator oferuje dobre parametry, takie jak zakres pasma od 100 kHz do 6 GHz, zakres dynamiczny 122 dB, szumy wnoszone przez ścieżki poniżej 0,008 dB i zakres mocy wyjściowej od -50 do 7 dBm. Wszystko to mieści się w kompaktowej obudowie o wadze 2 kg.

Ważną cechą TTR500 jest wbudowany układ bias tee dostępny na obu wrotach, który pozwala na regulację składowej stałej w podłączonych aktywnych urządzeniach, takich jak wzmacniacze. Dzięki temu użytkownicy nie muszą korzystać z zewnętrznych układów bias tee lub wykupywać opcjonalne rozszerzenie tego typu dla przyrządu. Wbudowany w TTR500 bias tee pozwala na regulację napięcia w zakresie od 0 do +- 24 V przy natężeniu prądu od 0 do 200 mA na obu portach w przypadku aktywnych urządzeń.

Przyrząd TTR500 może współpracować z dowolnym komputerem stacjonarnym lub laptopem z systemem Windows. Aplikacja VectorVu-PC dostarcza tradycyjny interfejs pozwalający na kontrolę i kalibrację analizatora. Do jej obsługi wystarczy tylko myszka. Aplikacja potrafi też wykorzystać sieć komputerową do przechowywania i wymiany plików. Na potrzeby automatycznych testów podczas projektowania lub produkcji aplikacja obsługuje komendy SCPI, w tym komendy kompatybilne z wieloma starszymi przyrządami VNA, co pozwala na łatwą integrację z istniejącymi już systemami testowymi. Ponadto oprogramowanie zapewnia tryb offline przeznaczony do analizy danych, który generuje dane wyjściowe kompatybilne z popularnymi narzędziami symulacji (EDA).

Dla TTR500 dostępny jest ponadto zestaw akcesoriów, w tym wzmocniona skrzynia do transportu, zestawy do montażu w szafach typu rack, wzmocnione kable zapewniające stabilność fazy, tłumiki, adaptery i zestawy do kalibracji.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu www.tek.com/TTR500.

Dystrybutorem produktów Tektronix w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., http://tespol.com.pl/.

O autorze