[PRZYKŁAD] Usługa SMS powiadamiająca o nadmiernym stężeniu gazu – Orange Pi 2G-IOT oraz modMQ-5

W artykule zaprezentowano przyrząd wykrywający nadmierne stężenie gazu. O zaistnieniu tego faktu użytkownik powiadamiany jest za pomocą wiadomości SMS.Projekt jest oparty na płytce OrangePi 2G-IOT, a jako czujnik wykorzystano moduł modMQ-5 z czujnikiem gazów ziemnych i LPG.

Do zbudowania projektu użyto następujących komponentów:

Niezbędne będą też: zarejestrowana, aktywna karta SIM oraz dostęp do sieci Wi-Fi.

Orange Pi 2G-IoT to minikomputer z wydajnym procesorem ARM Cortex-A5 w bardzo dobrej cenie. Komputer jest wyposażony w moduł GSM/GPRS (2G), 256 MB pamięci RAM LPDDR2, moduł WiFi oraz 1x USB Host, 1x microUSB OTG, 40 GPIO i złącze na kartę microSD. Współpracuje z systemami Android, Ubuntu, Debian.

 Komputer Orange Pi 2G-IOT współpracuje jedynie z kartami pamięci o pojemności 8 GB. Producent zaleca kartę klasy 10 uznanego producenta.

W pierwszej kolejności należy nagrać system na kartę pamięci. Na stronie producenta można pobrać spakowany obraz systemu, który należy rozpakować i nagrać na kartę np. programem Win32DiskImager. W projekcie wykorzystano system Debian Server. W przypadku uruchamiania komputera z karty micro SD, należy przestawić zworkę J7 znajdującą się na płytce w pozycję T-card. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć prawidłowe ustawienie:

Niestety płytka nie zawiera złącza HDMI ani Ethernet. W związku z tym, jeśli nie posiada się ekranu LCD kompatybilnego z komputerem, na początku należy komunikować się z komputerem za pomocą portu szeregowego. Do tego potrzebny jest konwerter USB-UART. W projekcie użyty zostanie moduł ZL5USB. Połączenie modułu jest proste – od strony komputera PC można użyć przewodu microUSB, zaś od strony OrangePi wystarczy podłączyć masę i piny Rx i Tx portu szeregowego (oznaczenia pinów portu znajdują się na odwrocie płytki OrangePi). Połączenia należy wykonać zgodnie z poniższa tabelą:

Pin OrangePi
Pin ZL5USB
GND GND
Tx Rx
Rx Tx

Połączenie konwertera z minikomputerem OrangePi można tez zobaczyć na poniższym rysunku:

Po połączeniu konwertera (także, za pomocą kabla USB, z komputerem), umieszczeniu karty microSD w gnieździe płytki OrangePi, należy uruchomić program Putty. Oznaczenie portu szeregowego można sprawdzić w Menadżerze urządzeń w zakładce Porty (COM i LPT).

W programie Putty należy oznaczyć typ połączenia jako Serial, jako port wpisać nasz nasz numer potu, a prędkość określić na 921600. Poniżej zaprezentowano jak wygląda to w moim przypadku:

Przed podłączeniem Orange Pi do zasilania należy też umieścić kartę SIM w gnieździe tak, jak na poniższym zdjęciu. Do gniazda pasuje karta o rozmiarze Micro SIM.

Po naciśnięciu przycisku Open i podłączeniu zasilania płytki (w tej kolejności) powinny pojawić się komunikaty zwiastujące uruchamianie systemu Linux. Po jakimś czasie można się zalogować:

AKTUALIZACJA
Po ponownym uruchomieniu systemu może dojśc do sytuacji, w której komputer nie uruchomi się ponownie na skutek błędnego działania sterownika dźwięku ALSA. Należy więc od razu po pierwszym włączeniu urządzenia usunąć pakiet alsa-utils poleceniem
apt purge alsa-utils

Do pobrania

O autorze