LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

[PRZYKŁAD] Usługa SMS powiadamiająca o nadmiernym stężeniu gazu – Orange Pi 2G-IOT oraz modMQ-5

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest konfiguracja sieci Wi-Fi. W tym celu przechodzimy do pliku interfaces i edytujemy go:

nano /etc/network/interfaces

Należy oczywiście wpisać nazwę swojej sieci oraz hasło do niej (w cudzysłowie). Cała konfiguracja powinna wyglądać podobnie do poniższej:

Po zapisaniu pliku (Ctrl-O) i wyłączeniu edytora (Ctrl-X) należy zrestartować moduł Wi-Fi poleceniami:

ifdown -a
ifup -a

Teraz połączenie powinno być już nawiązane. Konfigurację sieci można sprawdzić poleceniem

ifconfig
AKTUALIZACJA
Obecnie łatwiej jest skonfigurować sieć w menu uruchamianym poleceniem orangepi-config. Po konfiguracji sieci (pierwszym lub drugim sposobem) należy zrestartować komputer.

Jeśli komputer ma przyznany adres IP – wszystko powinno być w porządku. W tym miejscu można połączyć się z komputerem za pośrednictwem protokołu SSH, podając takie samo hasło i login jak poprzednio (Lokalny adres IP minikomputera można znaleźć w powyższej konfiguracji). Teraz należy zaktualizować listę pakietów, a następnie można przejść do instalacji pakietów niezbędnych do wykonania przykładu. Te czynności wykonuje się następującymi poleceniami:

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install git gcc make minicom

Pakiety gcc oraz make to standardowe pakiety służące do kompilacji i uruchamiania oprogramowania napisanego w języku C. Pakiet git to program służący do obsługi repozytoriów kodu – w późniejszym etapie projektu skorzystamy z niego by skopiować biblioteki do pamięci Orange Pi. Natomiast minicom jest programem, który można wykorzystać do komunikacji tekstowej z modemem GSM. Krotki przykład wykorzystania tego programu znajduje się poniżej.

Aby uruchomić konsolę minicom należy wpisać polecenie:

minicom -s

Należy wybrać opcję Serial port setup, a następnie zmienić Serial Device (A) na

/dev/modem0

Zatwierdzić klawiszem Enter. Po wybraniu opcji Exit trafiamy do konsoli, gdzie można wydawać komendy modemowi. Zasadniczo moduły GSM sterowane są zestawem komend AT. Szersze wyjaśnienia i przykłady wykorzystania modułów GSM można znaleźć w książce Jacka Bogusza p.t. „Moduły GSM w systemach mikroprocesorowych” (e-book). W tym momencie wystarczy sprawdzić czy modem działa i czy jest w stanie wysłać wiadomość SMS. Na początek komenda testowa:

AT

Modem powinien odpowiedzieć wiadomością „OK”. Następnie należy zalogować się do sieci komendą:

AT+CFUN=1

Po chwili powinna pojawić się odpowiedź modemu. Oznacza to, że jesteśmy zalogowani do sieci. Można jeszcze sprawdzić ten fakt wpisując komendę

AT+CSQ

Zwrócone dwie wartości niezerowe oznaczają, że modem odbiera sygnał GSM i jest zalogowany do sieci. Poniżej znajduje się zrzut ekranu konsoli.

Najprostszym sposobem wysłania wiadomości jest zmiana trybu wysyłania SMS na TEXT a następnie posłużenie się komendą AT+CMGS. Sekwencja komend wygląda tak:

AT+CMGF=1
AT+CMGS=NUMER
>Tekst wiadomosci

Numer telefonu do Polski można podać jawnie, bez kodu kierunkowego. Po naciśnięciu klawisza Enter pojawi się znak zachęty „>”. W tym momencie należy wpisać treść wiadomości zatwierdzając ja kombinacją <CTRL-Z>, a potem czekać na przyjście wiadomości.