Nowe emitery podczerwieni Lumileds

Firma Lumileds, dostawca układów oświetleniowych, przedstawiła nową rodzinę emiterów dużej mocy pracujących w zakresie podczerwieni (IR). Zostały one zaprojektowane z uwagi na gwałtowny różnych obszarów zastosowań podczerwieni, w tym rozpoznawania tęczówki i twarzy, rozpoznawania gestów, ale też ubieralnych urządzeń monitorujących stan zdrowia, systemów wizji maszynowej i kamer pracujących w nocy oraz wielu innych zastosowań przemysłowych i biotechnicznych. Układy z rodziny Luxeon IR łączą duża moc promieniowania z najniższą na rynku rezystancją termiczną, co jest korzystne podczas projektowania kompaktowych systemów.

Wszystkie emitery pracują z długością fali powyżej zakresu widzialnego – 850 oraz 940 nm, przeznaczonych do różnych zastosowań. Emiter 850 nm jest uniwersalnym rozwiązaniem dla większości kamer (w tym CCTV) ze względu na wysoką sprawność. Jednak znaną wadą wszystkich istniejących emiterów 850 nm jest wrażliwość na interferencję światła słonecznego oraz czerwona poświata. Aby uniknąć tych niedogodności, w ofercie Lumileds IR znalazł się również emiter fali o długości 940 nm. Ta długość fali jest niemal niezauważalna i mniej wrażliwa na interferencje światła słonecznego – doskonała do pracy w świetle otoczenia oraz systemach, które powinny być niewidoczne.

Rodzina Luxeon IR jest oparta na dwóch platformach: Luxeon IT Compact Line, która powala na transmisję dużej mocy promieniowania do 1150 mW na długości fali 940 nm, oraz Luxeon IR Domed Line, która dzięki stosowaniu różnych kątów wiązki uzyskuje moc promieniowania do 1400 mW. Są one przeznaczone do systemów o dużej mocy i dalekim zasięgu. – a także wymagających dużej mocy przy małych rozmiarach. Układy z serii Luxeon IR Compact Line maja wymiary 1,37 x 1,90 mm i dostarczają moc o natężeniu 400 mW/mm² – więcej, niż konkurencyjne produkty.

Z kolei rodzina Luxeon IR Domed Line oferuje długości fali 850 lub 940 nm, natomiast szerokość wiązki wynosi w tym przypadku 60º, 90º lub 150º. Całość mieści się w standardowej obudowie o wymiarach 3,7 x 3,7 mm. Pozwala to na bezpośrednią wymianę układów w starszych projektach, aby poprawić ich moc, zasięg i jednorodność wiązki. Do przykładowych zastosowań należą pomiary pozycji i głębokości, biometryczne systemy identyfikacji i automatyka przemysłowa. Dzięki najniższej na rynku rezystancji termicznej 2,5 K/W obudowa skutecznie rozprasza ciepło emitera, poprawiając parametry i niezawodność systemu. Ponadto rodzina Luxeon IR Dome jest kompatybilna z powszechnie dostępnymi soczewkami, co ułatwia tworzenie projektów.

Rodzina Luxeon IR nie stanowi zagrożenia dla wzroku zgodnie z testem IEC/EN 62471. Testy żywotności L70 dowodzą utrzymania jasności przez ponad 30.000 godzin.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Luxeon IR.

Dystrybutorem produktów Lumileds w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Kłopotowskiego 22, 03-717 Warszawa, tel.: 22 590 72 02, fax: 22 590 72 30, http://www.futureelectronics.com.

O autorze