Nowy czujnik obrazu dla sieciowych kamer bezpieczeństwa 4K

Firma Renesas Electronics, dostawca układów półprzewodnikowych, przedstawiła nowy czujnik obrazu CMOS o wysokiej czułości i wysokiej rozdzielczości 8,48 megapiksela. Układ o nazwie RAA462113FYL jest przeznaczony dla kamer wideo pracujących w rozdzielczości 4K. Jest to uzupełnienie istniejącej oferty produktów Renesas o rozdzielczości 2,12 Mpix, które znajdują się już w produkcji masowej. Tym samym Renesas wchodzi na rynek czujników obrazu CMOS dla wysokiej klasy sieciowych kamer bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na kamery systemów ochrony w instytucjach finansowych, systemach transportu i lokalach komercyjnych powstały nowe czujniki obrazu CMOS. Oferują one funkcje pozwalające na obrazowanie w różnych warunkach otoczenia. Funkcje takie wymagane są w urządzeniach wysokiej klasy i pozwalają uzyskać większą efektywność systemu.

Najważniejsze cechy nowych czujników obrazu CMOS:

  • Znakomita praca w warunkach słabego oświetlenia: Nowe czujniki uzyskują wyraźne i czytelne obrazowanie w pełnym kolorze nawet w świetle księżyca.
  • Wysoka rozdzielczość przy dużej częstotliwości odświeżania: Nowe czujniki rejestrują wyraźne obrazy nawet w przypadku stosowania cyfrowego zoomu dzięki możliwości rejestracji wideo 4K z szybkością 60 fps.
  • Duży zakres dynamiczny: Nowe czujniki obsługują tryb HDR, w którym dane dotyczące długiego i krótkiego czasu ekspozycji są rejestrowane osobno dla każdej linii. To pozwala na rejestrację wideo nawet w przypadku wysokiego kontrastu sceny.

Renesas dostarcza również płytkę referencyjną, która została zaprojektowana wspólnie z producentem modułu kamery. Płytka pozwoli użytkownikom ocenić możliwości czujnika obrazu CMOS Renesas. Firma Renesas planuje współpracę z producentami modułów kamer, aby wyposażyć je w liczne funkcje, takie jak autofokus, obsługa HDR, monitorowanie dużego obszaru czy stabilizacja obrazu (tłumienie wibracji). To jest istotne dla producentów opracowujących nowe sieciowe kamery bezpieczeństwa o wysokich parametrach, ponieważ pozwoli na skrócenie czasu projektowania i obniżenie jego kosztów.

Renesas planuje ponadto dalsze rozszerzenie oferty rozwiązań dla sieciowych kamer bezpieczeństwa, wprowadzając czujniki obrazu CMOS połączone z mikrokontrolerami.

Specyfikację czujników RAA462113FYLO można znaleźć tutaj.

Próbki czujników RAA462113FYL są już dostępne, natomiast produkcja masowa rozpocznie się w grudniu bieżącego roku. Dostępność może ulec zmianie bez zapowiedzi.

O autorze