[SŁAWNE UKŁADY] Generator przebiegów Intersil ICL8038

Dość nieoczywisty układ scalony Intersil wprowadził możliwości generacji złożonych przebiegów w urządzeniach użytkowych.

Dobry podstawowy przebieg napięcia zmiennego w czasie stanowi bazę, z którego można uzyskać bardziej złożone rezultaty. Układ ICL8038 firmy Intersil został zaprojektowany, aby zapewnić wygodną możliwość tworzenia precyzyjnych przebiegów. Potrafi on jednocześnie generować sygnał sinusoidalny, prostokątny i piłokształtny, wykorzystując zaledwie kilka zewnętrznych komponentów.

Początkowo 8038 spotkał się z krytyką z powodu ograniczonych parametrów i możliwości uzyskania nieprzewidzianych rezultatów. Istotnie, układ potrafił być zaskakujący. Jednak inżynierowie szybko nauczyli się wykorzystywać go do tworzenia stabilnych systemów, a 8038 okazał się wielkim sukcesem. Ostatecznie został sprzedany w setkach milionów egzemplarzy i znalazł zastosowanie w wielu obszarach – posłużył między innymi do stworzenia tzw. niebieskich pudełek (blue box), które w latach osiemdziesiątych służyły do ataku na linie telefoniczne. Intersil zakończył produkcję 8038 w roku 2002, jednak hobbyści wciąż go poszukują – między innymi do konstrukcji domowych generatorów funkcyjnych i modularnych syntezatorów analogowych.

O autorze