Imagination Technologies sprzedane

Chińska spółka private equity Canyon Bridge zapłaciła za producenta układów elektronicznych 550 milionów funtów.

Decyzja o sprzedaży udziałów Imagination Technologies zapadła w czerwcu po tym jak jeden z głównych klientów – firma Apple – ogłosiła, że sama będzie produkować procesory graficzne do swoich najnowszych telefonów. Wcześniej amerykańska korporacja otworzyła biuro w Wielkiej Brytanii, w dużej mierze złożone z były inżynierów Imagination Technologies. Ostateczna cena jaką zapłacił nowy właściciel brytyjskiego producenta układów elektronicznych stanowi około jedną czwartą szczytowej wartości Imagination Technologies, która w 2012 roku była wyceniana na ponad 2 miliardy funtów.

Najbardziej znanymi grupami produktów brytyjskiej firmy są technologia PowerVR oraz procesory MIPS. Ta pierwsza nastawiona jest na szeroko rozumianą „wirtualną rzeczywistość”: procesory, akceleratory, układu do kodowania i dekodowania wideo. Powstające w ameryce procesory MIPS można znaleźć w przeróżnych urządzeniach elektronicznych, od najmniejszych elementów świata embedded aż po serwery i klastry obliczeniowe.

Canyon Bridge zapewnia, że nie planuje zwolnień inżynierów w biurach na wyspach i szerzej otworzy dla brytyjskich układów rynek zbytu w Azji. Sprzedaż Imagination Technologies to druga duża transakcja w Wielkiej Brytanii po niedawnym przejęciu ARM Holdings przez japońską firmę SoftBank.

O autorze