[PRZYKŁAD] Zdalna parametryzacja programu sterownika Siemens LOGO!
Serwer http wbudowany w LOGO! 8 można użyć także do zdalnej parametryzacji programu, czyli modyfikowania np. wartości odmierzanych czasów przez timery użyte w programie. Do zilustrowania takiego przykładu użyjemy programu pokazanego na rysunku 6. Stan linii wyjściowej w prezentowanym rozwiązaniu jest zależny od stanu wejścia I1 i stanu wyjścia timera B003 z opóźnionym wyłączeniem. Jeżeli na wejściu I1 jest logiczna „1” lub wyjście timera jest aktywne, to Q1 przyjmuje wartość „1” – realizację funkcji OR zapewnia nam bramka B001. Timer B003 jest wyzwalany za pomocą flagi M1, która jest dostępna z serwera http, jak w poprzednim przykładzie. Z poziomu serwera http będziemy nie tylko wyzwalać odmierzanie czasu, ale także zmieniać jego wartość i odczytywać wartość czasu pozostałą do odmierzenia.
W tym celu w projekcie została zdefiniowana tabela zmiennych dostępnych zdalnie (rysunek 7), w której zostały zawarte czasy Off-Delay (domyślna wartość czasu podtrzymania „1” na wyjściu timera po zaniku sygnału wyzwalającego) oraz Remaining Time (ilość czasu pozostałego do końca podtrzymania „1” na wyjściu timera po zaniku sygnału wyzwalającego).
W oknie przeglądarki internetowej – po zalogowaniu się w serwerze http sterownika LOGO! – wybieramy LOGO! Variable i definiujemy listę dostępnych zdalnie zmiennych zgodnie z rysunkiem 8. Po ich zdefiniowaniu wykonujemy krok-po-kroku następujący test (rysunek 9, od góry do dołu):
- wpisujemy wartość M1=1 (flaga przyjmuje stan true) – wartości zmiennych VM0 (Off-Delay) i VM2 (Remaining Time) zrównują się, stan wyjścia Q1=1,
- wpisujemy wartość M1=0 (flaga przyjmuje stan false) – wartość zmiennej VM2 (Remaining Time) zmniejsza się do zera, po osiągnięciu „0” stan wyjścia Q1=0.
Teraz zdalnie zmienimy wartość odmierzanego czasu z 222hex na 3FFhex. W tym celu wykonujemy kolejno czynności (rysunek 10, od góry do dołu):
- w polu ModValue zmiennej VM0 (Remaining Time) wpisujemy3FF i naciskamy Modify All Values,
- zmienna VM0 przyjmuje wprowadzoną wartość,
- zainicjowanie odmierzania czasu (poprzez wpisanie sekwencji „1” i następnie „0” do zmiennej M1) spowoduje (po wpisaniu „1”) przepisanie wartości z VM0 do VM2, następnie odmierzenie czasu zgodnego z nowo wprowadzoną wartością i adekwatną zmianą stanu wyjścia Q1.
W ten sposób można dokonywać zdalnej parametryzacji dowolnych parametrów bloków „wystawionych” na zdalny dostęp poprzez umieszczenie ich w tablicy VM Mapping (w programie LOGO! Soft Comfort).