LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

[PRZYKŁAD] Zdalna parametryzacja programu sterownika Siemens LOGO!

Serwer http wbudowany w LOGO! 8 można użyć także do zdalnej parametryzacji programu, czyli modyfikowania np. wartości odmierzanych czasów przez timery użyte w programie. Do zilustrowania takiego przykładu użyjemy programu pokazanego na rysunku 6. Stan linii wyjściowej w prezentowanym rozwiązaniu jest zależny od stanu wejścia I1 i stanu wyjścia timera B003 z opóźnionym wyłączeniem. Jeżeli na wejściu I1 jest logiczna „1” lub wyjście timera jest aktywne, to Q1 przyjmuje wartość „1” – realizację funkcji OR zapewnia nam bramka B001. Timer B003 jest wyzwalany za pomocą flagi M1, która jest dostępna z serwera http, jak w poprzednim przykładzie. Z poziomu serwera http będziemy nie tylko wyzwalać odmierzanie czasu, ale także zmieniać jego wartość i odczytywać wartość czasu pozostałą do odmierzenia.

Rys. 7. Tabela zmiennych dostępnych zdalnie w programie testowanym na LOGO!

W tym celu w projekcie została zdefiniowana tabela zmiennych dostępnych zdalnie (rysunek 7), w której zostały zawarte czasy Off-Delay (domyślna wartość czasu podtrzymania „1” na wyjściu timera po zaniku sygnału wyzwalającego) oraz Remaining Time (ilość czasu pozostałego do końca podtrzymania „1” na wyjściu timera po zaniku sygnału wyzwalającego).

Rys. 8. Lista zmiennych dostępnych zdalnie z poziomu serwera http

W oknie przeglądarki internetowej – po zalogowaniu się w serwerze http sterownika LOGO! – wybieramy LOGO! Variable i definiujemy listę dostępnych zdalnie zmiennych zgodnie z rysunkiem 8. Po ich zdefiniowaniu wykonujemy krok-po-kroku następujący test (rysunek 9, od góry do dołu):

  • wpisujemy wartość M1=1 (flaga przyjmuje stan true) – wartości zmiennych VM0 (Off-Delay) i VM2 (Remaining Time) zrównują się, stan wyjścia Q1=1,
  • wpisujemy wartość M1=0 (flaga przyjmuje stan false) – wartość zmiennej VM2 (Remaining Time) zmniejsza się do zera, po osiągnięciu „0” stan wyjścia Q1=0.

Rys. 9. Przebieg procedury testowej

Rys. 10. Zdalna modyfikacja wartości czasu odmierzanego przez timer

Teraz zdalnie zmienimy wartość odmierzanego czasu z 222hex na 3FFhex. W tym celu wykonujemy kolejno czynności (rysunek 10, od góry do dołu):

  • w polu ModValue zmiennej VM0 (Remaining Time) wpisujemy3FF i naciskamy Modify All Values,
  • zmienna VM0 przyjmuje wprowadzoną wartość,
  • zainicjowanie odmierzania czasu (poprzez wpisanie sekwencji „1” i następnie „0” do zmiennej M1) spowoduje (po wpisaniu „1”) przepisanie wartości z VM0 do VM2, następnie odmierzenie czasu zgodnego z nowo wprowadzoną wartością i adekwatną zmianą stanu wyjścia Q1.

W ten sposób można dokonywać zdalnej parametryzacji dowolnych parametrów bloków „wystawionych” na zdalny dostęp poprzez umieszczenie ich w tablicy VM Mapping (w programie LOGO! Soft Comfort).