New kits on the block w Avnet Silica

Od zestawów automatyzujących obsługę mieszkania aż po pakiet startowy do rozwoju standardu przemysłowego EtherCAT – Avnet Silica nie zasypia gruszek w popiele i ma dla nas sporo nowości.

Stawkę otwiera zestaw startowy systemu Visible Things, powstającego we współpracy z głównymi graczami na rynku elektroniki standardu IoT. VT-SK-002-A01, bo tak nazwano nowy zestaw, może posłużyć do zdalnego monitorowania czy sterowania w budynkach a także do kontroli bezpieczeństwa lub oświetlenia. Na jego użyteczność znacząco wpływa duży panel dotykowy oraz to, że jest gotów do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka i podłączeniu zasilania.

Dla użytkowników systemów niemieckiej firmy Beckhoff przygotowano moduł sieci EtherCAT o nazwie PMOD-COM-ETHERCAT, oparty o układ Microchip LAN9252. Dzięki temu zestawowi otrzymujemy gotowe do pracy urządzenie, które pozwoli nam szybko sprawdzić pomysł przed wdrożeniem go na przemysłową skalę. Skoro już jesteśmy przy technologii Pmod, oto kolejna nowość: zestaw TD next 1.26Mpixel Pmod, umożliwiający szybkie podłączenie mikroskopijnej kamery TDM114 do chmurowego rozwiązania z wykorzystaniem zestawów Xilinx’a.

Jeśli w kręgu zainteresowań leżą raczej domy i mieszkania niż fabryki i biurowce, Avnet Silica oferuje moduł Weinzierl KNX Stack. Jest on wyposażony w mikrokontroler Infineon XMC z rdzeniem ARM Cortex-M0/M4 i z obsługą protokołu komunikacyjnego KNX oraz możliwością wykonywania dodatkowych zadań.

Dla twórców sieci czujnikowych przygotowano Sensor Node Board – zestaw oparty o mikrokontroler z serii STM32M4 i szeroką gamę czujników oraz układów do łączności bezprzewodowej. Oprócz typowego Buletootha, znajduje się tu także rzadziej spotykany standard 6LoWPAN, służący do komunikacji na większe odległości. Jako system operacyjny zastosowany został mbed OS – nowy wynalazek firmy ARM przeznaczony do modułów IoT.

Wreszcie – coś dla oszczędnych. Avnet Silica stara się obniżyć próg wejścia w świat układów z rodziny Zynq firmy Xilinx. Ta wyjątkowa platforma łączy w sobie mikrokontrolery z rdzeniem ARM oraz układy programowalne. Dzięki Avnet MiniZed – kosztującej zaledwie 76 USD płytce bazującej na Zynq 7Z007S, rozpoczęcie pracy z tymi układami staje się dostępne dla szerszej grupy inżynierów, także tych działających amatorsko.

Jesienna oferta Avnet Silica jest bardzo urozmaicona i wiele osób znajdzie w niej to czego potrzebuje.

O autorze