Cyfrowy zasilacz z pięcioma wyjściami w obudowie QFN

Firma Infineon Technologies wprowadziła regulator napięcia z pięcioma wyjściami i sterowaniem cyfrowym – model IRPS5401. Jest on przeznaczony dla układów FPGA, ASIC i innych systemów wykorzystujących wiele szyn zasilania. Model IRPS5401 został zaprojektowany jako w pełni zintegrowane rozwiązanie zarządzające zasilaniem (PMIC), które pozwala zastąpić kilka regulatorów jednym, kompaktowym układem o wymiarach 7 x 7 mm. Całość mieści się w obudowie QFN z 56. wyprowadzeniami. Docelowe zastosowania obejmują obecne i przyszłe systemy wykorzystujące układy FPGA oraz ASIC o dużej gęstości upakowania, a także procesory CPU z wieloma liniami zasilania, komputery wbudowane, jak również systemy telekomunikacji i magazynowania danych.

Model IRPS5401 stanowi kluczowy element układu System-on-Module (SOM) UltraZed firmy Avnet. Pozwala on na komunikację przy użyciu magistrali PMBus w celu monitorowania i sterowania w czasie rzeczywistym. Dzięki kompaktowym wymiarom moduł stanowi zoptymalizowane rozwiązanie zarządzające zasilaniem wymagane w układzie UltraZed. Dzięki wysokiemu stopniowi integracji i dużej gęstości mocy zasilacza IRPS5401 w module SOM UltraZed umieszczono dwa takie układy. To daje 10 szyn, które można w pełni monitorować i kontrolować programowo, jednocześnie zachowując wymiary SOM porównywalne do wizytówki.

Układ IRPS5401 może być zasilany jednym napięciem z zakresu od 5 do 12 V, podczas gdy większość układów PMIC pracuje tylko z zasilaniem 5 V. Układ ma jedno wyjście LDO o wydajności 500 mA i cztery konfigurowalne wyjścia zasilaczy impulsowych – dwa o wydajności 2 A i dwa o wydajności 4 A. Wyjścia IRPS5401 mogą dostarczyć zasilanie wymagane przez typowe rdzenie, pamięci i układy I/O. Zakres napięć wyjściowych wynosi od 0,5 do 3,6 V dla zasilaczy A-D i od 0,25 V do 5,1 V dla zasilacza LDO.

W połączeniu z zewnętrznym stopniem mocy zasilacz impulsowy A może dostarczyć prąd do 50 A. Z kolei zasilacze C oraz D można połączyć, aby dostarczyć prąd 8 A w konfiguracji dwufazowej o niskim poziomie tętnień. Wszystkie wyjścia są dobrze dopasowane do wymagań zasilania większości układów FPGA i ASIC, które pobierają moc od 10 do 50 W. Dostępna jest też zintegrowana opcja sekwencjonowania zasilania. Z kolei komendy standardowej magistrali przemysłowej PMBus zapewniają łatwy w użyciu interfejs pozwalający uzyskać informację o statusie i dane telemetrii. Ponadto PMBus pozwala na konfigurację napięć wyjściowych z krokiem 5 mV.

Zasilacz IRPS5401 jest już dostępny. Szczegóły można uzyskać na stronie produktu oraz stronach Xilinx i Altery.

O autorze