Farnell element14 wprowadza nowoczesną stację lutowniczą Metcal

Farnell element14 wprowadził do swojej oferty stację lutowniczą Metcal CV-5200 – pierwszą, w której zastosowano opatentowaną przez Metcal technologię Connection Validation™ pozwalającą w czasie rzeczywistym monitorować lutowanie pod kątem tworzenia połączeń pomiędzy metalami i optymalizować parametry procesu w oparciu o odczyty. Badany czynnik jest kluczowy pod względem oceny jakości połączeń lutowniczych.

CV-5200 zawiera także nowy port komunikacyjny, który umożliwia zastosowanie systemu śledzenia procesów lutowniczych i pozwala na aktualizację oprogramowania. Dzięki temu nie ma obawy, że stacja lutownicza nie będzie spełniać wymogów, jakie będą stawiane jej w przyszłości. Co więcej, oszczędność osiągana jest także dzięki temu, że stacja nie wymaga kalibracji po instalacji.

Wykorzystana w CV-5200 technologia Connection Validation bazuje na rozwiązaniu Metcal SmartHeat™, która ocenia jakość lutu poprzez analizę tworzenia się związków międzymetalicznych i sygnalizuje stan procesu za pomocą LED-owego pierścienia, wbudowanego w rączkę lutownicy. W połączeniu z oprogramowaniem CV Monitoring Software pomaga użytkownikom poprawić skuteczność śledzenia procesów lutowniczych, jak również ułatwia analizę wydajności lutowania poszczególnych pracowników, identyfikowanie zmian w warunkach tworzenia lutów oraz wyciąganie wniosków na temat usprawnień, jakie można wdrożyć w prowadzonych procesach.

Stacja lutownicza CV-5200 wyposażona jest w wymienne groty wykonane w technologii Chip-In-Cartridge, które pozwalają na dokładny pomiar temperatury czubka grotu. Oprócz tego do budowy CV-5200 zastosowano koncepcję High Thermal Demand (HTD), która poprzez użycie nowej rączki lutowniczej i zestawu efektywnych termicznie grotów czyni omawianą stację lutowniczą idealną do aplikacji, w których występuje duże obciążenie temperaturowe, tj. np. w przypadku lutowania płytek z gęsto ułożonymi elementami, bez ryzyka uszkodzenia bardziej wrażliwych podzespołów.

Nowy model został wyposażony również w 2,8-calowy, kolorowy wyświetlacz z ekranem dotykowym, na którym prezentowane są w postaci wykresów dane ze zintegrowanego watomierza. Opcjonalnie na wyświetlaczu można prezentować precyzyjne wyniki pomiarów temperatury.

O autorze