LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

[LOGO! 8] Przykład aplikacji: cyfrowy termometr z sygnalizacją przekroczenia progów

Pełną konfigurację połączeń symbolu Message texts na planszy schematu pokazano na rysunku 10, a konfigurację wyświetlanych komunikatorów pokazano na rysunku 11. Efekt działania przygotowanego programu pokazano na fotografii 12.

Fot. 12. Efekt działania przygotowanego programu

W przedstawionej dotychczas konfiguracji białe podświetlenie wyświetlacza włącza się na chwilę po naciśnięciu przycisku OK na panelu czołowym LOGO! Utrudnia to nieco odczyt wyświetlanej na LCD wartości. Dla wygody można oczywiście wymusić stałe podświetlenie wyświetlacza, ale w prezentowanym projekcie zrezygnowano z tego pozostawiając obsłudze ręczne włączanie podświetlenia. Program wyposażymy natomiast w poręczną funkcję sygnalizacji przekroczenia krytycznej wartości temperatury – spowodujemy, że po wzroście temperatury zmierzonej przez sensor powyżej 35oC włączy się czerwone podświetlenie wyświetlacza.

Rys. 13. Okno konfiguracji flagi M (M29 odpowiada za sterowanie czerwonego podświetlenia LCD)

Rys. 14. Sposób sterowania czerwonym podświetleniem za pomocą komparatora

Sterownik LOGO! wyposażono w rejestr flag, z których flaga oznaczona M29 odpowiada za włączenie czerwonego podświetlenia wyświetlacza (rysunek 13). Stan tej flagi będzie modyfikowany przez komparator analogowy (Analog Comparator, dostępny w sekcji Special Functions>Analog), co wymaga wykonania połączeń jak na rysunku 14. Okno konfiguracji komparatora analogowego pokazano na rysunku 15, a skutek działania wprowadzonych modyfikacji pokazano na fotografii 16.

Rys. 15. Okno konfiguracji komparatora analogowego sterującego czerwonym podświetleniem

Fot. 16. Efekt działania modyfikacji wprowadzonych w programie

W ten sposób uzyskaliśmy funkcjonalność termometru cyfrowego z sygnalizacją przekroczenia zakresu bezpiecznej temperatury.

Kolejną modyfikacją prezentowanego projektu będzie wprowadzenie sygnalizacji przekroczenia progów temperatur 25oC, 30oC i 35oC za pomocą wyjść Q1..Q4 sterownika LOGO! Na potrzeby przykładu przyjmiemy, ze wyjście Q1 jest aktywne dla temperatur <25oC, wyjście Q2 jest aktywne dla zakresu temperatur 25…30oC, wyjście Q3 dla zakresu temperatur 30…35oC, a Q4 dla zakresu temperatur >35oC. W tym celu musimy dodać do projektu i skonfigurować kolejne komparatory analogowe, jak pokazano na rysunku 17.

Rys. 17. Program z dodatkowymi komparatorami wykrywającymi progi temperatur i sterujące linie wyjściowe LOGO!

Przedstawione rozwiązanie ma jedną wadę: komparatory wykrywające progi temperatury są pozbawione histerezy, co w przypadku wolnozmiennych przebiegów (temperatura otoczenia zazwyczaj zmienia się w stosunkowo wolnym tempie) może powodować drganie styków przy przechodzeniu przez próg komparacji. Jak zapobiec temu zjawisku wykorzystując mechanizmy dostępne w LOGO! pokażemy w kolejnym odcinku kursu.