Nowe oscyloskopy MSO 5 Low Profile – diagnostyka w przemyśle i nauce

Firma Tektronix przedstawiła nową wersję swego oscyloskopu MSO 5 – Low-Profile. Nowe urządzenie jest przeznaczone do przeprowadzania diagnostyki maszyn i automatycznych testów (ATE) i może być montowane w szafach rackowych. Stanowi ono wariant popularnych oscyloskopów dla sygnałów mieszanych MSO 5, które wykorzystują innowacyjną technologię FlexChannel oraz 12-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC). Nowy, niskoprofilowy przyrząd oferuje najkorzystniejszą w tej klasie kombinację liczby kanałów, wydajności i kosztu pojedynczego kanału. Oscyloskop pracuje w paśmie 1 GHz, co pozwala badaczom oraz naukowcom uzyskać dokładniejsze dane i lepiej zrozumieć działanie konstruowanych maszyn. Przy tym przyrząd ten zajmuje niewiele miejsca.

Oscyloskopy montowane w szafach rackowych są powszechnie wykorzystywane do testów pracy maszyn różnego typu, jak również w przypadku fizyki wysokich energii (zjawisk impulsowych), ośrodków wojskowych i rządowych testujących broń czy badających nowe materiały. Zazwyczaj przyrząd taki jest sterowany zdalnie za pomocą odpowiedniego oprogramowania. W przypadku automatycznych testów największym problemem inżynierów i badaczy często jest stworzenie niedrogich konfiguracji do akwizycji danych, które miałyby wystarczającą wydajność i liczbę kanałów potrzebnych do monitorowania eksperymentów – jednocześnie mieszcząc się w dostępnej przestrzeni.

Nowa, niskoprofilowa wersja oscyloskopów MSO 5 ma wiele zalet w porównaniu do alternatywnych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, takich jak:

  • Większa liczba kanałów w mniejszym przyrządzie – konwencjonalne oscyloskopy stojące na biurkach stosowane do diagnostyki maszyn mają rozmiar 6U, a zawierają tylko 4 kanały. Natomiast niskoprofilowa wersja MSO 5 zapewnia sześciokrotnie wyższą gęstość upakowania kanałów dzięki połączeniu 8 wejść FlexChannel w niedużej obudowie o rozmiarze 2U. Przyrząd oferuje też konkurencyjną cenę w przeliczeniu na jeden kanał.
  • Wysokie parametry – Oscyloskop ma pasmo 1 GHz, częstotliwość próbkowania 6,25 Gs/s (miliardów próbek na sekundę) i pamięć na 125 milionów próbek. Dzięki temu przyrząd MSO 5 Low Profile zapewnia takie parametry, których inżynierowie i badacze potrzebują, aby dokładnie i wiernie zarejestrować przebiegi.
  • Wysoka rozdzielczość – Dzięki 12-bitowym przetwornikom ADC, niskim szumom i efektywnej liczbie bitów (ENOB) równej 7,6 oscyloskopy MSO 5 Low Profile są w stanie przedstawić więcej szczegółów, niż oscyloskopy 8-bitowe. Tak wysoki zakres dynamiczny umożliwia pomiary drobnych szczegółów sygnału na tle sygnałów o dużej amplitudzie.
  • Użyteczność w laboratorium i na linii produkcyjnej – Oscyloskopy MSO 5 Low Profile są dostosowane do automatycznych testów (ATE) – tu kluczowa jest liczba kanałów oraz szybkość. W takim scenariuszu inżynierowie mogą rozpocząć projektowanie z użyciem zwykłego modelu MSO 5 wyposażonego w 15,6-calowy ekran dotykowy HD, a następnie bez problemów przenieść system na kompaktowy, niskoprofilowy model przeznaczony do montażu w szafie. Dzięki temu będą w stanie wykorzystać to samo oprogramowanie i procedury testowe zarówno podczas etapu projektowego, jak i testów podczas produkcji. To oznacza oszczędność nie tylko czasu, ale również miejsca w szafie rackowej.

Podobnie jak wszystkie oscyloskopy w ofercie Tektronix, MSO 5 Series Low Profile są zaprojektowane do długotrwałej pracy. Mieszczą się w solidnej obudowie i spełniają wymagające standardy pod względem odporności na wstrząsy i wyładowania oraz interferencje elektromagnetyczne, a także te dotyczące zakresu temperatury pracy. W odróżnieniu od niektórych rozwiązań spotykanych w tym segmencie tworzonych z myślą o jednym użytkowniku, model MSO 5 Low Profile można wykorzystać w bardzo wielu obszarach zastosowań.

 

Oscyloskopy można zamówić już teraz, dostawy są zaplanowane na 1. kwartał 2018 roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie produktów.

Jedynym autoryzowanym dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42, tespol.com.pl.

O autorze