LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

[LOGO! 8] Przykład aplikacji: sterowanie wyjściem za pomocą pomiaru temperatury

Zachęcamy do przeczytania innych artykułów aplikacyjnych o LOGO! przygotowanych przez naszą redakcję.

Sterownik LOGO8! produkowany przez Siemens to moduł logiczny o dużych możliwościach. W artykule przedstawiono przykład wykorzystania sterownika LOGO! do prostych zadań automatyki domowej. W tym przypadku sterownik będzie załączał jeden ze swoich przekaźników, gdy temperatura wyczuwana przez sensor temperatury jest wyższa niż ustawiona za pomocą potencjometru. Inspiracją do projektu był sterownik pompy cyrkulacyjnej w systemie centralnego ogrzewania.

Projekt zaprezentowany w artykule ma za zadanie włączać jedno ze swoich wyjść w chwili, gdy zmierzona przez przetwornik A/C wartość temperatury jest większa niż próg ustawiany za pomocą potencjometru. Analogicznie, po spadku temperatury poniżej próg, wyjście przejdzie w stan niski, ale tym razem z pewnym opóźnieniem. Projekt będzie też reagował na stan logiczny dwóch wejść – jedno będzie uruchamiało część sterującą (gdy stan niski wyjście nie włączy się niezależnie od odczytów). Drugie wejście włącza wyjście „na sztywno”, niezależnie od temperatury. Projekt będzie implementowany w sterowniku LOGO! 8.FS4 z wykorzystaniem oprogramowania LOGO! Soft Comfort 8.1, który to zestaw został udostępniony redakcji przez sklep KAMAMI.pl.

Do opracowania projektu użyłem zawartych w zestawie modułów do symulacji KA-LOGO!-IO-Simulator. Znajduje się w nim wszystko co jest potrzebne do projektu, m.in. czujnik temperatury, potencjometr oraz zestaw przełączników, dzięki którym można ustawić stany logiczne wejść modułu. Jako czujnik temperatury użyto MCP9700 zawartego na płytce wraz z układami dopasowującymi. Fakt włączenia urządzenia jest sygnalizowany przez włączenie diody wchodzącej w skład modułu wyjść.

 

Fot. 1. Umieszczenie sensora temperatury na płytce symulatora otoczenia LOGO!

Przejdę teraz do opisu przygotowana programu do LOGO!. Użyję do tego celu środowiska LOGO! Soft Comfort 8.1, a sam sterownik będzie programowany za pomocą sieci Ethernet. Aby skonfigurować połączenie sieciowe ze sterownikiem LOGO! należy, po utworzeniu nowego projektu, w zakładce Network Project nacisnąć Add New Device. Pojawia się okno, w którym należy wybrać model sterownika (LOGO! 8.FS4) oraz parametry połączenia sieciowego wraz z adresem IP, który można ustawić w menu urządzenia. Poprawność połączenia można zweryfikować naciskając przycisk Go Online. Jeśli na widoku sterownika wyświetli się zielony znaczek check to znak, że połączenie zostało poprawnie skonfigurowane.

Rys. 2. Okno Network View

Można teraz przejść do rysowania schematu programu, który zostanie zaimplementowany w LOGO!. Rozpocznę od wejść sygnałowych. Sygnał na wyjściu czujnika temperatury podany jest na wejście analogowe AI1, zaś napięcie z potencjometru podane jest na zaciski AI2. Aby uzyskać dostęp do sygnałów podanych na wejście należy wybrać z menu Instructions>Constants >Analog dwa razy symbol Analog Input. Klikając dwukrotnie na symbol można przyporządkować mu odpowiednie wejście analogowe.

Rys. 3. Okno konfiguracji Analog input

Kolejnym elementem niezbędnym w przykładzie jest blok wzmacniacza analogowego Analog Amplifier, który pełni także rolę konfigurowalnego przetwornika ADC. Zalecaną konfigurację przedstawia poniższy rysunek.

Rys.4. Zalecana konfiguracja symbolu Analog Amplifier

Należy teraz utworzyć blok, który poinformuje nas o tym, które z napięć analogowych jest wyższe. Elementem tym jest Analog Comparator dostępny w menu Instructions>Special Functions>Analog. Na wyjściu bloku jest stan wysoki, gdy napięcie wyjściowe czujnika jest wyższe niż próg ustawiony za pomocą potencjometru. W przeciwnym wypadku na wyjściu jest stan niski.

Rys. 5. Symbol Analog Comparator z z sekcji Special Functions>Analog

Za komparatorem znajduje się opóźnienie wyłączenia urządzenia. Tą funkcję spełnia element Off-Delay z menu Special Functions>Timer. Zapobiega on efektowi drgania styków w przypadku, gdy temperatura jest zbliżona do progu ustawionego za pomocą potencjometru. Po zastosowaniu opóźnienia sterownik wyłączy przekaźnik po pewnym czasie od spadku temperatury poniżej próg. W przykładzie ustawiłem czas wynoszący 5 sekund.

Rys. 6. Symbol Off-Delay z sekcji Special Functions>Timer

 

Rys. 7. Przykładowa konfiguracja elementu Off-Delay