[LOGO! 8] Przykład aplikacji: sterowanie wyjściem za pomocą pomiaru temperatury
W przykładzie zaimplementowana jest też obsługa dwóch przełączników. Jeden aktywuje bądź dezaktywuje urządzenie, zaś drugi powoduje, że przekaźnik jest stale włączony niezależnie od warunków zewnętrznych. Te przełączniki podłączone są do linii wejściowych I1 oraz I2. Symbole wejść cyfrowych sterownika znajdują się w sekcji Constants>Digital.
Rys. 8. Symbol Input z sekcji Constants>Digital
Sygnał z przełącznika I2 uaktywnia przekaźnik zawsze. Przekaźnik jest więc włączony, gdy włączony jest przełącznik I2 lub gdy sygnał z komparatora jest w stanie wysokim. Oba sygnały należy więc połączyć bramką OR. Natomiast gdy sygnał z przełącznika I1 jest w stanie niskim przekaźnik nie może się włączyć. Należy więc połączyć ten sygnał oraz wyjście bramki OR z bramką AND. Obie potrzebne bramki znajdują się w sekcji Basic functions.
Rys. 9. Symbole AND i OR z sekcji Basic functions
Sygnał wychodzący z bramki AND powinien już sterować przekaźnikiem. Jako wyjście wybrałem Q1 i do tego wyjścia można podłączyć urządzenie, które sterownik ma włączać. W ramach testów sterowana będzie dioda umieszczona na płytce wyjść zestawu KA-LOGO!-IO-Simulator. Ponadto, stan sterownika jest też sygnalizowany za pomocą koloru podświetlania ekranu w następujący sposób:
- Podświetlanie wyłączone – sterownik nieaktywny
- Podświetlanie białe – sterownik, aktywny, przekaźnik wyłączony
- Podświetlanie białe – sterownik aktywny, przekaźnik włączony
Aby uzyskać ten efekt należy do schematu włączyć flagi, które są uruchamiane poszczególnymi sygnałami. Za podświetlanie białe odpowiada flaga M25, za czerwone – M29. Blok z flagą można umieścić w schemacie za pomocą elementu Flag, który można znaleźć w sekcji Constants>Digital. Natomiast wyjście sterownika symbolizuje element Output, który można znaleźć w tej samej sekcji.
Rys. 10. Schemat z umieszczonym wyjściem flagami sterującymi podświetlaniem
Ostatnim elementem projektu jest umieszczenie wskaźników na ekranie sterownika LOGO!. Wskaźniki mają za zadanie pokazywać aktualny odczyt z czujnika temperatury oraz potencjometru. Aby zbudować schemat układu odpowiedzialnego za wyświetlanie wskazań na ekranie należy połączyć w szereg następujące bloki: Flag z sekcji Constants>Digital (należy skonfigurować jako M8), NOT z sekcji Basic Functions, Message texts z sekcji Special Functions>Miscellaneous oraz Open Connector z sekcji Constants>Digital
Rys. 11. Schemat układu wyświetlającego komunikaty na ekranie sterownika
Konfiguracja widoku przebiega następująco: należy umieścić dwa wskaźniki paskowe na panelu, a następnie skonfigurować je podając sygnał, który ma zostać przedstawiony na pasku.
Rys. 12. Konfiguracja wskaźnika paskowego
Rys. 13. Konfiguracja widoku na ekranie sterownika
Aby zaprogramować sterownik należy w menu wybrać Tools>Transfer>PC->LOGO!. W oknie, które się pojawi należy wybrać adres IP urządzenia, można też przetestować stan połączenia. Po naciśnięciu OK rozpocznie się programowanie sterownika.
Rys. 14. Okno transferu programu do sterownika
Fot. 15. Widok panelu przedniego zaprogramowanego sterownika LOGO!
Działanie przykładu zostało zaprezentowane na poniższym materiale wideo: