Serwer sieciowy emWeb firmy Segger

Serwer sieciowy emWeb firmy Segger stanowi łatwy sposób dodania interfejsu przeglądarki do dowolnego urządzenia, usługi lub modułu oprogramowania. Jest on napisany w języku C i pozwala na łatwa integrację z dowolną istniejącą aplikacją pracującą na urządzeniach wbudowanych, tabletach, telefonach komórkowych lub komputerach stacjonarnych korzystających z systemu Windows, Linux lub macOS.

Zalety tego rozwiązania są oczywiste: urządzenie lub aplikację można monitorować i kontrolować w czasie rzeczywistym z dowolnego innego urządzenia za pośrednictwem przeglądarki. Nie ma przy tym potrzeby dostarczania aplikacji użytkownikowi końcowemu, dzięki czemu wysiłek projektantów jest ograniczony do minimum.

emWeb wykorzystuje popularny protokół HTTP jako bazę dla interfejsu użytkownika. Dzięki temu aplikacja jest łatwo przenośna i przystępna w obsłudze. Wymaga jedynie działającej przeglądarki – nie są potrzebne żadne konkretne sterowniki, aby aplikacja pracowała na dowolnym systemie operacyjnym. Interfejs użytkownika można skalować w zależności od wymagań i dostępnych zasobów – od prostych i tradycyjnych interfejsów HTML do bardziej współczesnych i zaawansowanych interfejsów wykorzystujących Javascript, Ajax, SSE, WebSocket i inne.

Nawet urządzenia pozbawione tradycyjnych interfejsów w rodzaju Ethernetu czy Wi-Fi mogą skorzystać z uniwersalnego interfejsu użytkownika oferowanego przez emWeb. Opracowana przez Segger technologia IP-over-USB umożliwia dostęp, konfigurację i monitorowanie urządzeń USB za pomocą uniwersalnego interfejsu graficznego przeglądarki. Dzięki temu jeden interfejs graficzny będzie dostępny na dowolnym urządzeniu użytkownika końcowego.

emWeb wymaga bardzo niewielkiej ilości pamięci, dzięki czemu nadaje się do wykorzystania w urządzeniach wbudowanych – również jednoukładowych urządzeniach opartych na mikrokontrolerze. Segger wykorzystuje tę technologię w wielu oferowanych produktach, w tym J-Link, oprogramowaniu J-Link na PC, programatorach Flasher oraz Flasher ATE.

Dodatkowe informacje o emWeb są dostępne na tej stronie.

O autorze