Nowy czujnik obrazu AR0430 firmy ON Semiconductor

Firma ON Semiconductor przedstawiła nowy czujnik obrazu CMOS o rozdzielczości 4 megapikseli. Ma on przekątną 1/3,2 cala, wyposażony jest w matrycę BSI. Model AR0430 pracuje z szybkością 120 klatek na sekundę, umożliwiając obsługę spowolnionego obrazu wideo w rozdzielczości 4 Mpix. Oferowana przez pojedynczy czujnik funkcjonalność pozwala użytkownikom jednocześnie rejestrować kolorowe obrazy oraz mapę głębi – co zazwyczaj wymaga użycia dwóch niezależnych czujników. Układ AR0430 jest przeznaczony do zastosowań IoT, w tym urządzeń ubieralnych, jak również do urządzeń rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej oraz innych produktów, takich jak wideofony i kamery systemów bezpieczeństwa. Innowacyjny projekt oraz zestaw funkcjonalności nowego czujnika obrazu zostały wyróżnione nagrodą honorową CES 2018 Innovation Awards.

Jednoczesna rejestracja wideo i głębi jest możliwa dzięki wykorzystaniu opracowanej przez ON Semiconductor technologii Super Depth. Zastosowane w czujniku rozwiązania, takie jak macierz filtrów koloru (CFA) oraz mikrosoczewki, pozwoliły otrzymać strumień danych, który zawiera jednocześnie informacje o obrazie oraz o głębi. Dane te są następnie łączone przez algorytm, który generuje strumień wideo o szybkości 30 fps oraz mapę głębi obejmującą przestrzeń w odległości jednego metra od kamery. To umożliwia realizację takich funkcji, jak interpretacja gestów rąk na potrzeby sterowania inteligentnymi urządzeniami IoT, jak też tworzenie prostych modeli 3D dla rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Układ AR430 dysponuje matrycą aktywnych pikseli o rozdzielczości 2316 x 1746, co odpowiada proporcjom obrazu 4 : 3.  Podczas przetwarzania strumienia o rozdzielczości 4 Mpix i przy częstotliwości odświeżania 30 fps, układ pobiera niewielką moc 125 miliwatów. W trybie monitorowania z obniżonym poborem mocy wartość ta spada do jedynych 8 mW, co jest istotne w przypadku urządzeń zasilanych z baterii. W trybie standardowym czujnik CMOS jest w stanie zapewnić obraz wysokiej jakości zarówno przy oświetleniu dziennym, jak i nocnym. Jest to ważna cecha w przypadku kamer systemu bezpieczeństwa.

Projektanci mogą również docenić znaczne możliwości konfiguracji czujnika AR0430, w tym możliwość programowania wzmocnienia, skanowania pionowego i poziomego, rozmiaru ramki i częstotliwości odświeżania, czasu ekspozycji, odwrócenia obrazu, a także rozmiaru i przesunięcia okna. Inne funkcje obejmują elektroniczną przesłonę, możliwość obsługi zewnętrznej przesłony mechanicznej, a także wbudowany czujnik temperaturowy na potrzeby kompensacji. Układ zawiera również trzy wbudowane pętle fazowe (PLL) umożliwiające obniżenie poziomu szumów.

Próbki inżynieryjne czujnika obrazu AR0430 są już dostępne w postaci surowej kości. Układ zostanie wprowadzony do produkcji masowej w pierwszym kwartale tego roku.

O autorze