Renesas zaprzecza rozmowom o przejęciu Maxim Integrated

Japońska firma Renesas Electronics zaprzeczyła pogłoskom, jakoby prowadziła rozmowy dotyczące przejęcia firmy Maxim Integrated specjalizującej się w układach analogowych i układach dla sygnałów mieszanych. Źródło tych wiadomości – portal CNBC – nadal utrzymuje, że rozmowy są prowadzone.

Renesas, który powstał jako wynik zainteresowania układami scalonymi firm Hitachi, Mitsubishi oraz NEC, coraz mocniej skupia się na elektronice i mikrokontrolerach na potrzeby motoryzacji. Rynek motoryzacji to również obszar, którym zainteresowany jest Maxim jako producent układów analogowych, sygnałów mieszanych oraz układów zarządzania zasilaniem (PMIC), a to mogłoby sugerować istnienie synergii na tym polu.

Wartość rynkowa firmy Renesas wynosi 19,2 mld dolarów, natomiast Maxim – 14,5 mld, zatem przejęcie tej drugiej byłoby trudne dla Renesasa. Całkowita cena za przejęcie mogłaby wynieść do 20 mld dolarów po uwzględnieniu odpowiedniej premii dla Maxima. Jednak choć Renesas zaprzeczył „rozmowom dotyczącym przejęcia”, istnieje możliwość, że zostanie podpisana jakaś inna umowa. Renesas mógłby próbować przejąć linie produkcyjne lub oddziały zajmujące się produktami na rynek motoryzacji, natomiast pozostała część Maxima nie zostałaby objęta umową. Portal CNBC zaznaczył w swoim artykule, że umowa nie jest pewna i może wcale nie zostać przyjęta.

Renesas wyprzedził Maxim w próbie przejęcia firmy Intersil w roku 2017, płacąc za to 3,2 mld USD. Maxim niemal został przejęty w 2016, jednak ostatecznie konkurenci odrzucili umowę.

O autorze