Odporny na ciśnienie przepływomierz gazowy Sensirion

Przepływomierz SFM4200 firmy Sensirion cechuje się dużą odpornością na ciśnienie. Może pracować w warunkach do 8 barów i mierzyć szybkości przepływu do 160 l/min. Oferuje również krótki czas przetwarzania wyniku 0,5 ms.  Układ jest przeznaczony szczególnie do mieszania gazów w zastosowaniach medycznych.

Firma Sensirion wprowadziła do oferty przepływomierz masowy SFM4200. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na pomiar ilości powietrza, tlenu i innych nie-korozyjnych  gazów z bardzo wysoką dokładnością. Dzięki swej wytrzymałości może pracować w warunkach ciśnienia do 8 barów, jednocześnie zapewniając wiarygodne i precyzyjne pomiary. Czas przetwarzania układu wynosi jedynie 0,5 ms, co nie pogarsza wysokiej czułości. Wysoka wytrzymałość na ciśnienie może być przydatna w popularnych zastosowaniach medycznych, takich jak mieszanie tlenu w respiratorach. W urządzeniu tego typu czujnik jest umieszczony w miejscu, w którym panuje wysokie ciśnienie. Użytkownicy mogą zatem zainstalować czujnik SFM4200 dokładnie  tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, udoskonalając istniejące produkty lub zmieniając całkowicie ich projekt.

Czujnik SFM4200 jest zasilany napięciem 5 V i ma interfejs I2C. Wyniki pomiaru są linearyzowane przy jednoczesnej kompensacji temperaturowej. Wysokie parametry czujnika udało się uzyskać dzięki opatentowanej przez Sensirion technologii CMOSens, która łączy w jednym układzie scalonym element czujnikowy, układ przetwarzania sygnału i cyfrowy układ kalibracji. W tym rozwiązaniu przepływ gazu jest mierzony za pomocą czujnika temperatury – umożliwia to bardzo szybkie przetwarzanie sygnału i pomiar w obu kierunkach, zachowując najlepszą w tej klasie dokładność. Sprawdzona technologia CMOS pozwala na produkcję dużej liczby układów wysokiej jakości i stanowi odpowiednie rozwiązanie dla wymagających, lecz niedrogich systemów opracowanych przez klientów.

Oficjalna premiera układu nastąpiła podczas targów MD&M West 6 lutego w Anaheim.

O autorze