[PRZYKŁAD] Moduł GSM/GPRS/GPS SIM808 DFRobot i KAmduino UNO

W artykule przedstawiono przykład wykorzystania nakładki na Arduino z modułem GSM/GPRS/GPS SIM808, wyprodukowaną przez DFRobot. Za pomocą nakładki oraz płytki KAmduino UNO zaprojektowano usługę, która po wysłaniu odpowiedniej wiadomości SMS, wysyła swoją lokalizację w wiadomości zwrotnej.

Do przykładu użyto następujących elementów:

Zdj. 1. Nakładka Arduino z modułem SIM808

Shield DFRobot GPS/GSM/GPRS dla Arduino oparty jest na układzie SIM808 (czterozakresowy moduł GSM/GPRS zintegrowany z odbiornikiem GPS). Jest on kompatybilny z Arduino UNO, Leonardo, Mega i wieloma innymi. Poza obsługą usługi SMS i możliwością wykonywania połączeń telefonicznych SIM808 umożliwia korzystanie z MMS, DTMF, FTP i wielu innych funkcji. Przykładowe zastosowania nakładki to m.in. komunikacja przez GPRS (protokoły TCP/IP, HTTP i inne), lokalizacja przy pomocy GPS i A-GPS, wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS, odbieranie i nawiązywanie połączeń oraz wiele innych.

Zmontowanie układu nie powinno sprawić kłopotów. Nakładkę należy nałożyć na płytkę Arduino. Należy też zapewnić zewnętrzne zasilanie, gdyż z tego zasilania korzysta układ SIM808. Karta SIM powinna zostać umieszczona w przeznaczonym do tego gnieździe. Połączony układ przedstawiono na poniższej fotografii:

Zdj. 2. Połączony układ

Producent zapewnia bibliotekę do obsługi modułu SIM808. Aby móc z niej korzystać w środowisku Arduino, należy przed uruchomieniem kodu pobrać ją, a następnie zainstalować w standardowy sposób. Wraz z biblioteką producent przygotował przykłady, dzięki którym można przetestować m.in. działanie GPS, wysyłanie i odbieranie SMSów itd.

Do pobrania

O autorze