Micro:bit – wprowadzenie oraz narzędzie programowania

W artykule została przedstawiona płytka micro:bit, która umożliwia rozpoczęcie przygody z programowaniem. Opiszę możliwości tej płytki oraz przyjrzę się narzędziom, za pomocą których można programować płytkę micro:bit.

W artykule zostały wykorzystane następujące elementy:

Rysunek 1. Moduł edukacyjny micro:bit

Płytka micro:bit powstawała z inicjatywny firmy BBC w celu zainteresowania najmłodszych programowaniem i elektroniką. Posiada mikrokontroler 32-bitowy oparty na rdzeniu Cortex- M0+. Na płytce znalazły się również dwa przyciski monostabilne, matryca LED 5×5, akcelerometr, magnetometr, czujnik światła, oraz moduł Bluetooth BLE.

Rysunek 2. Moduł edukacyjny micro:bit – widok na tył płytki 

Z tyłu znajduje się dodatkowo przycisk do resetowania modułu, złącze JST-PH do podłączenia baterii, złącze microUSB (zasilanie oraz komunikacja z komputerem). Dodatkowo w dolnej części płytki umiejscowione są wyprowadzenia, do których można podłączyć popularne krokodylki (oznaczone cyframi 0,1,2 piny GPIO oraz zasilanie 3,3 V i masa) lub, wykorzystując przejściówkę, przewody do płytki stykowej. W ten sposób można uzyskać dostęp do większej ilości pinów oraz interfejsów.

Rysunek 3. Przejściówka umożliwiająca wyprowadzenie pinów microBit na płytkę stykową 

Płytkę można zasilać na dwa sposoby: poprzez złącze microUSB lub złącze JST-PH, do którego można podłączyć akumulator lub baterie. Po wyjęciu z pudełka i podłączeniu zasilania uruchomi się domyślny program pokazujący niektóre funkcje płytki.

O autorze