LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

GraspIO Cloudio – płytka rozszerzająca dla Raspberry Pi

Farnell element14 ogłosił wprowadzenie na rynek GraspIO Cloudio – płytki rozszerzeń dla Raspberry Pi z możliwością programowania poprzez przeciąganie obiektów na urządzeniach mobilnych, takich jak iPhone, iPad oraz tabletach i telefonach z Androidem. Wśród bogatych możliwości płytki znaleźć można wsparcie dla aplikacji asystenta głosowego, integrację z serwisem IFTTT (If This Then That), obsługę Chmury IoT, funkcje monitorowania czujników oraz prezentacji wskazań w ramach specjalnie przygotowanego pulpitu, powiadomienia definiowane przez użytkownika ze wsparciem dla obrazów i materiałów wideo oraz możliwość łatwego wgrania utworzonego programu na wiele płytek jednocześnie.

Cloudio otwiera nowe możliwości dla projektantów korzystających z Raspberry Pi dzięki bogatemu zestawowi komponentów zainstalowanych na płytce. Wśród nich warto wyróżnić: wyświetlacz OLED o przekątnej 0,96”, czujnik podczerwieni, sensor natężenia światła, czujnik temperatury, przełącznik mechaniczny, trzy porty przetwornika analogowo-cyfrowego, port do sterowania miniaturowym serwonapędem, jaki bywa czasem elementem niektórych czujników, trzy cyfrowe porty wyjściowe, diodę LED RGB i buzzer.

Do potencjalnych zastosowań Cloudio należą:

  • Sterowanie głosowe: użytkownicy mogą stworzyć własnego asystenta głosowego, dzięki wykorzystaniu wbudowanych funkcji rozpoznawania mowy i w efekcie sterować Cloudio za pomocą smartfona.

Samodzielnie konfigurowane komendy głosowe mogą zostać przypisane np. do sterowania oświetleniem, wentylacją, przełącznikami, zamkami i innymi systemami – z dowolnego miejsca na Świecie.

  • Wyjście audio dla mowy: utworzone projekty mogą także same „mówić” dzięki łatwemu w użyciu blokowi „Speak” oraz wyjściu słuchawkowemu z Raspberry Pi. Użytkownicy mogą stworzyć generowane w czasie rzeczywistym powiadomienia i przygotować własne wiadomości lub nagrać pliki dźwiękowe do odtwarzania.
  • Integracja z IFTTT: IFTTT dzięki Cloudio jest w stanie oddziaływać z fizycznymi obiektami. Użytkownicy mogą stworzyć proste skrypty, które korzystają z funkcji Cloudio zarówno jako zdarzeń wyzwalających, jak i jako akcji wykonywanych w oparciu o IFTTT. Jedno połączenie – niezliczone możliwości.
  • Monitorowanie wskazań czujników: korzystając z zewnętrznych lub wbudowanych w Cloudio czujników, płytka może posłużyć jako centralka inteligentnych systemów czujnikowych. Generowane w czasie rzeczywistym wykresy mogą być przeglądane na urządzeniach mobilnych, a zbierane dane można z łatwością eksportować na potrzeby analizy IoT.
  • Kamera i powiadomienia definiowane przez użytkownika: moduł kamery dla Raspberry Pi lub zewnętrzna kamera USB mogą być bez wysiłku użyte poprzez programowy blok kamery Cloudio, by robić zdjęcia lub nagrywać wideo, na podstawie których można stworzyć GIFy i nagrania poklatkowe. Użytkownicy mogą dzięki temu lepiej monitorować tworzone aplikacje poprzez wysyłanie powiadomień graficznych czy wideo oraz przesyłanie zdjęć e-mailami.

Platforma Cloudio została zaprojektowana i przygotowana przez Grasp IO Innovations oraz jest produkowana i dystrybuowana wyłącznie przez Farnell element14.  GraspIO chce uczynić świat IoT i robotyki mniej technicznym, a bardziej praktycznym oraz łatwiejszym do nauki, prototypowania i zabawy. Filmik prezentujący potencjalne projekty, wykonane z użyciem Cloudio, jest dostępny tutaj.

Platforma GraspIO Cloudio jest dostępna do nabycia poprzez Farnell element14 w Europie, element14 w krajach Azji i Pacyfiku oraz w sklepie Newark element14 w Ameryce Północnej.