Moduły SAMA5D2 – proste tworzenie przemysłowych projektów

Zazwyczaj tworzenie projektów wykorzystujących mikroprocesor i system operacyjny Linux na potrzeby rozwiązań przemysłowych wymaga dużego wysiłku i stanowi złożony proces. Nawet projektanci doświadczeni w tym obszarze spędzają dużo czasu na dopracowanie projektu PCB, aby zapewnić integralność sygnału w szybkich interfejsach pamięci DDR i warstwy fizycznej (PHY) Ethernetu i jednocześnie spełnić wymagania na kompatybilność elektromagnetyczną systemu.

Aby uprościć o zadanie, firma Microchip Technology zaprezentowała nowy moduł typu System-on-Module (SOM) zawierający procesor SAMA5D2. Moduł ten, oznaczony symbolem ATSAMA5D27-SOM1, zawiera niedawno wprowadzony układ System-in-Package (SiP) ATSAMA5D27-D1G-CU. Moduł ten może znacznie uprościć tworzenie projektu, zawierając zintegrowany układ zarządzania zasilaniem, pamięć nieulotną, interfejs fizyczny PHY oraz pamięć DDR2 wysokiej szybkości. Całość mieści się na niedużej, jednostronnej płytce PCB. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie produktu.

Rodzina produktów SAMA5D2 jest dostosowana do różnych poziomów umiejętności użytkowników. Moduł SOM, który integruje liczne elementy zazwyczaj realizowane jako komponenty zewnętrzne, eliminuje problemy związane z emisją elektromagnetyczną, wyładowaniami elektrostatycznymi i integralnością sygnału. Może tym samym skrócić czas potrzebny na opracowanie projektu. Użytkownicy mogą wlutować gotowy moduł SOM na płytkę i rozpocząć produkcję. Alternatywą jest wykorzystanie modułu jako projektu referencyjnego z wykorzystaniem schematów, projektów i plików Gerbera oraz listy materiałowej dostępnych bezpłatnie w sieci. Klienci mogą ponadto przenieść projekt z modułu SOM na układ SiP lub sam mikroprocesor, w zależności od potrzeb projektu. Niezależnie od wyboru urządzenia, wszystkie produkty będą zgodnie z polityką firmy Microchip dostępne tak długo, jak będzie na nie zapotrzebowanie.

Układ SiP SAMA5D2 oparty na rdzeniu ARM Cortex-A5 został umieszczony na płytce SOM, ale jest też dostępny oddzielnie. Zawiera on 1 Gb pamięci DDR2, eliminując trudności wynikające z realizacji interfejsów wysokich szybkości na płytce PCB. Impedancja ścieżek została dopasowana już wewnątrz modułu i nie ma potrzeby robienia tego samodzielnie na etapie projektowania. Dzięki temu system gwarantuje poprawną pracę z normalną lub obniżoną szybkością. Do wyboru dostępne są pamięci DDR2 o pojemności 128 Mb 512 Mb lub 1 Gb. Pamięci zostały odpowiednio dobrane, aby zoptymalizować układ SAMA52D SIP pod kątem pracy z kodem niskopoziomowy, pod kontrolą systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS) lub z implementacją Linuksa.

Klienci Microchip tworzący aplikacje na Linuksa mają dostęp do największego zbioru sterowników, oprogramowania pośredniego i warstw aplikacji na rynku systemów wbudowanych – zupełnie bezpłatnie. Cały rozwijany kod na Linuksa dla układów SiP oraz SOM jest utrzymywany przez społeczności systemu Linux. Takie podejście daje użytkownikom rozwiązania SOM oraz SiP, do których można podłączyć zewnętrzne urządzenia i które są wyposażone w aktualne sterowniki. Oznacza to znaczne zmniejszenie nakładów pracy na programowanie.

Rodzina AMA52D zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, w tym zgodność z zaleceniami grupy PCI, pozwalając użytkownikom na tworzenie zabezpieczonych projektów. Układy oferują zintegrowane rozwiązanie ARM TrustZone i możliwości wykrywania ingerencji, bezpieczne przechowywanie kodu programu i danych, sprzętowy układ szyfrujący, funkcję bezpiecznego rozruchu i inne zabezpieczenia. Klienci mogą dzięki pomocy ze strony ekspertów Microchip poznać swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i zaimplementować zabezpieczenia adekwatne do wymagań konkretnego projektu. Moduł SOM SAMA5D2 zawiera ponadto pamięć Microchip NOR Flash z interfejsem QSPI, zintegrowany układ zarządzania zasilaniem (PMIC), interfejs Ethernet PHY i pamięć EEPROM z interfejsem szeregowym oraz interfejs MAC pozwalający na tworzenie złożonych projektów.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Microchip. Opisane produkty są dostępne w serwisie sprzedaży MicrochipDIRECT i u autoryzowanych dystrybutorów Microchip.

Płytka projektowa SOM1-EK1 stanowi wygodną platformę ewaluacyjną zarówno dla modułu SOM, jak i SiP. Dostępny jest również darmowy pakiet BSP zawierający jądro Linuksa i sterownika dla układów peryferyjnych procesora oraz zintegrowanych układów SOM. Dostępne są również schematy i pliki Gerbera modułu SOM.

Układ SiP ATSAMA5D2 jest już dostępny w czterech wersjach, moduł ATSAMA5D27-SOM1 także jest dostępny, podobnie jak płytka projektowa ATSAMA5D27-SOM1-EK1.

O autorze