Obsługa pilota zdalnego sterowania na minikomputerze Odroid C2

Niniejszy artykuł przedstawia sposób wykorzystania pilota na podczerwień w celu sterowania komputerem Odroid C2. Pilot ma sterować działaniem odtwarzacza Kodi. W podobny sposób można skonfigurować inne komputery wyposażone w odbiornik podczerwieni np. z serii Banana Pi lub Orange Pi, a jako urządzenia zdalnego sterowania można użyć w zasadzie dowolnego pilota np. od telewizora lub odtwarzacza wideo.

W przykładzie wykorzystano następujące komponenty:

Zdj. 1. Minikomputer Odroid C2

Odroid C2 to komputer SBC z 64-bitowym czterordzeniowym procesorem Amlogic S905 (ARM Cortex-A53) taktowanym zegarem 1,5 GHz. Jest idealną bazą do budowy domowych centrów multimedialnych, domowych minikomputerów i nie tylko. Odroid C2 może pracować pod kontrolą wielu systemów operacyjnych, m.in.: Ubuntu, Android, Arch Linux, Debian. Na płytce zamontowano m.in. odbiornik podczerwieni, co pozwala odbierać komendy wydawane przez pilot zdalnego sterowania.

Zdj. 2. Pilot zdalnego sterowania wykorzystany w przykładzie

Firma Hardkernel produkuje dedykowany pilot do komputerów Odroid. Ja jednak zdecydowałem się wykorzystać własne urządzenie. Pilot zdalnego sterowania, który wykorzystuję w przykładzie to pilot od magnetowidu marki Panasonic, prawdopodobnie wyprodukowany w roku 1992. Jest to proste urządzenie, które ma tylko kilka przycisków. Ta prostota pozwala w ładny sposób pokazać sposób konfiguracji pilota w minikomputerze.

Do komputera Odroid C2 należy podłączyć peryferia, zainstalować system i dokonać jego wstępnej konfiguracji. Dokładny opis tych czynności umieszczono w artykule p.t. Odroid C2 – nowy 64-bitowiec w rodzinie komputerów jednopłytkowych.

O autorze