Intel rozważa przejęcie Broadcom, który próbuje kupić Qualcomm

Intel – największa i najwyżej wyceniana firma produkująca układy scalone, według doniesień Wall Street Journal rozważa przejęcie Broadcom.

Informacja ta wpisuje się w szerszy kontekst – w listopadzie 2017 Broadcom nieoczekiwanie zaproponował kupno firmy Qualcomm za sumę 130 mld dolarów. Ta wstępna oferta została jednak odrzucona przez zarząd Qualcomm, podobnie jak kolejne oferty. Zdaniem zarządu proponowana przez Broadcom kwota „zaniża” wartość firmy.

W lutym 2018 za Qualcomm została zaoferowana kwota 121 mld USD i także ta oferta została odrzucona. Kilka tygodni później rozmowy stały się bardziej nerwowe, gdy Broadcom obniżył ofertę do 117 mld, co zostało uznane za „jeszcze gorszą propozycję”.

Fiasko rozmów sprawiło, że możliwość kupna pozostaje otwarta dla każdego. Nie ma również pewności, że oferta zaproponowana Qualcomm przez Broadcom zostanie formalnie złożona.

Cytując osoby zaznajomione z tematem, Wall Street Journal zauważa, że Intel uważnie przygląda się ofertom Broadcom. Jest to istotne, ponieważ ewentualne przejęcie Qualcomm przez Broadcom sprawiłoby, że połączone firmy staną się silnym rywalem dla Intela. Firma ta dotychczas miała trudności ze zdobyciem pozycji na rynku układów SoC dla smartfonów. Choć Intel nie rozwija już układów tego typu, nadal produkuje inne komponenty – takie jak układy radiowe dla sieci komórkowych. Połączenie Broadcom i Quualcomm w tej sytuacji stanowiłoby duże zagrożenie dla firmy.

Intel może liczyć na fiasko przejęcia konkurenta, jednak jeżeli przejęcie Qualcomm przez Broadcom się powiedzie, Intel może spróbować kupić Broadcom w całości, aby pozbyć się konkurencji.

Poproszony o komentarz Intel oznajmił, że nie komentuje pogłosek dotyczących przejęć. „Mając to na uwadze, w ciągu ostatnich 30 miesięcy dokonaliśmy ważnych przejęć firmy Mobileye i Altera. Naszym priorytetem jest integracja tych firm i zapewnienie ich sukcesu – z myślą o naszych klientach i akcjonariuszach.” – skomentowali przedstawiciele firmy.

Broadcom jeszcze nie skomentował tej sprawy.

O autorze