IAR Systems przejmuje Secure Thingz

Firma IAR Systems poinformowała o wykupie 100 procent akcji Secure Thingz, dostawcy zaawansowanych zabezpieczeń systemów wbudowanych przeznaczonych dla Internetu Przedmiotów (IoT). Dzięki temu przejęciu IAR Systems umacnia swą pozycję wśród firm oferujących zabezpieczenia dla systemów wbudowanych. Transakcja zostanie sfinalizowana 11. kwietnia tego roku.

Dyrektorem generalny Secure Thingz pozostanie Haydn Povey, który przez 20 ostatnich lat zajmował stanowiska kierownicze w największych firmach technologicznych na świecie.

Firma Secure Thingz została założona w roku 2016 i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Opracowuje oraz sprzedaje produkty i usługi umożliwiające implementację wbudowanych zabezpieczeń w połączonych urządzeniach. Firma dostarczyła rozwiązania dla platformy Renesas Synergy w ramach inicjatywy Secure Deploy. Jej celem jest rozwiązanie istotnych problemów dotyczących zabezpieczeń, napotykanych przez firmy projektujące systemy IoT.

W kwietniu 2017 roku IAR Systems ogłosiło, że zdobyło 10% udziału w kapitale Secure Thingz, stopniowo udział ten wzrósł do 20%. W lutym tego roku na rynek weszło rozwiązanie Embedded Trust powstałe w wyniku trwającej już współpracy IAR Systems i Secure Thingz. Jest to zestaw narzędzi dla środowiska IAR Embedded Workbench, który umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa już podczas procesu projektowania. Embedded Trust pozwala firmom chronić własność intelektualną przed powielaniem i podrabianiem, efektywnie zarządzać aktualizacjami oprogramowania i chronić użytkowników końcowych przed złośliwym oprogramowaniem oraz kradzieżą lub utratą danych.

Raport „IoT Global Forecast & Analysis 2015-2025” przygotowany przez Machina Research prognozuje, że do roku 2025 będzie istniało 27 miliardów połączeń IoT. Ten gwałtownie rozwijający się rynek napotyka na poważne trudności pod względem bezpieczeństwa, będąc narażonym np. na kradzież własności intelektualnej, podrabianie i powielanie, jak też kradzież danych i sabotaż potencjalnie stanowiący zagrożenie dla życia. Pomimo tego, według raportu ABI Research tylko 4% produktów IoT obecnych dostępnie na rynku jest odpowiednio zabezpieczonych. ABI prognozuje ponadto, że wartość rynku bezpiecznych mikrokontrolerów dla IoT osiągnie poziom 1,2 mld USD w roku 2022.

W tym samym roku bezpieczne produkty IoT będą stanowiły prawie 20% nowych produktów IoT. Dostawy bezpiecznych mikrokontrolerów do tej pory były stosunkowo ograniczone, jednak producenci procesorów dostrzegli wysokie zapotrzebowanie na układy tego typu. W ostatnim czasie m.in. Renesas Electronics, NXP i STMicroelectronics wprowadziły do sprzedaży bezpieczne mikrokontrolery. Układy tego typu zawierają m.in. akceleratory kryptograficzne i chronione obszary pamięci przeznaczone do przechowywania kluczy i certyfikatów. W najbliższych latach pojawi się znacznie więcej nowych produktów tego rodzaju.

Aby w pełni wykorzystać te funkcje, zminimalizować ryzyko ataku i chronić informacje oraz wartość intelektualną, firmy muszą zapewnić implementację zabezpieczeń już na etapie projektowania i produkcji, a także wdrożeń. Przejęcie firmy Secure Thingz dostarczającej rozwiązania tego typu pozwoli IAR Systems pozyskać nowe technologie i nowe rynki.

O autorze