MPLAB PICkit 4 – tanie, szybkie debugowanie i programowanie

Według badania 2017 Embedded Market Study przeprowadzonego przez AspenCore, proces debugowania pozostaje istotnym problemem i wielu projektantów chętnie zobaczyłoby postępy w tym obszarze. W odpowiedzi na te oczekiwania firma Microchip Technology wprowadziła debugger ICD MPLAB PICkit 4 – wbudowany debugger i programator, który jest następcą popularnego programatora PICkit 3. Zapewnia on nawet pięciokrotnie wyższą szybkość programowania, szerszy zakres dostępnych napięć urządzeń docelowych (1,2 – 5 V), poprawioną obsługę USB i więcej opcji interfejsu debuggera. Poza obsługą mikrokontrolerów Microchip PIC oraz cyfrowych kontrolerów sygnału (DSC) dsPIC, narzędzie to pozwala również na debugowanie i programowanie rodziny mikrokontrolerów kryptograficznych CEC1702.

To tanie narzędzie do programowania i debugowania znakomicie nadaje się do projektowania systemów 8-bitowych, jednak równie dobrze może obsługiwać układy 16- i 32-bitowe. Debugger zawiera wbudowany mikrokontroler Microchip ATSAME70Q21B o dużej wydajności, taktowany zegarem 300 MHz. To przekłada się na krótsze czasy programowania, krótsze oczekiwanie i tym samym wyższą produktywność programisty. Jest to szczególnie istotne w przypadku wykorzystania 32-bitowych mikrokontrolerów z dużymi pamięciami.

Narzędzie PICkit4 pozwala na debugowanie i programowanie za pomocą graficznego interfejsu użytkownika zintegrowanego środowiska programistycznego MPLAB X IDE. Narzędzie to łączy się z komputerem projektanta za pośrednictwem interfejsu USB 2.0, a po stronie urządzenia docelowego – prostego złącza 8-pinowego, które obsługuje interfejsy JTAG (4-przewodowy) oraz SWD i umożliwia strumieniowanie danych. Narzędzie jest ponadto wstecznie kompatybilne z płytkami demonstracyjnymi, wtyczkami i systemami wykorzystującymi 2-przewodowy interfejs JTAG, kompatybilnymi z rozwiązaniem ICSP (In-Circuit Serial Programming).

Nowe interfejsy sprawiają, że to tanie narzędzie jest kompatybilne z układami Microchip CEC1702. Są to energooszczędne, lecz wydajne 32-bitowe mikrokontrolery obsługujące szyfrowanie, uwierzytelnianie i klucz publiczny. Użytkownicy mikrokontrolerów CEC1702 będą mogli teraz skorzystać z narzędzi projektowych i innych pomocy Microchip, zamiast inwestować w narzędzia do programowania i debugowania dostarczane przez inne firmy.

Programator MPLAB PICkit 4 ma wszystkie funkcje potrzebne projektantom do pracy z układami PIC, dsPIC oraz CEC1702, jak również możliwości pozwalające na obsługę przyszłych układów przez wiele kolejnych lat. W ten sposób Microchip realizuje swój cel, którym jest dostarczenie jak najlepszych i prostych w użyciu narzędzi projektowych w przystępnej cenie.

Dodatkowe informacje o narzędziu projektowym MPLAB PICkit4 są dostępne na stronie produktu.

Narzędzie projektowe MPLAB PICkit4 (kod produktu PG164140) jest już dostępne. Można je nabyć w serwisie Microchip DIRECT lub u autoryzowanych partnerów dystrybucji Microchip.

O autorze