Pierwsze mikrokontrolery 28 nm z wbudowaną pamięcią Flash

Firma Renesas Electronics poinformowała o rozpoczęciu dostaw próbek pierwszych na rynku mikrokontrolerów z wbudowaną pamięcią Flash wykonanych w rozmiarze technologicznym 28 nm. Układy z serii RH850/E2x zawierają do 6 rdzeni CPU taktowanych zegarem 400 MHz i są przeznaczone m.in. do realizacji autonomicznych pojazdów o wysokiej niezawodności. Układy oferują bardzo wysoką wydajność obliczeniową 9600 MIPS. Nowe mikrokontrolery zawierają również wbudowaną pamięć Flash o pojemności do 16 MB, jak też rozbudowane zabezpieczenia. Ponadto zapewniają bezpieczeństwo funkcjonalne.

Renesas autonomy jest innowacyjną i otwartą platformą dla systemów wspomagania kierowcy i pojazdów autonomicznych. Oferuje ona kompletne, zaufane rozwiązania, które pozwalają na rozwój pojazdów nowej generacji – ekologicznych, autonomicznych i korzystających z łączności. Mikrokontrolery dla pojazdów wykonane w wymiarze technologicznym 28 stanowią rozwiązanie nowej generacji i w połączeniu z rodziną układów SoC (System-on-Chip) tworzą podstawę platformy Renesas autonomy, zapewniając obsługę czujników i łączność z chmurą. Dostawcy części samochodowych, tacy jak Denso Corporation, rozpoczęli już realizację bardziej wydajnych silników spalinowych z wykorzystaniem nowych  mikrokontrolerów. Dobra skalowalność platformy pozwala na wygodną integrację sterownika silnika (ECU) w przypadku zmian w architekturze systemów elektrycznych i elektronicznych pojazdów.

Najważniejsze cechy mikrokontrolerów z serii RH850/E2x:

  • Wysoka wydajność obliczeniowa, która pozwala na realizację zaawansowanej kontroli energooszczędnych silników

Ekologiczne pojazdy wymagają udoskonalenia silników pod względem efektywnego zużycia paliwa i wysokiej wydajności. Można to uzyskać dzięki implementacji nowych systemów sterowania zapłonem. Aby uzyskać wyższą sprawność silników i inwerterów w samochodach elektrycznych oraz hybrydowych, potrzebna jest nie tylko większa wydajność obliczeniowa, ale też miniaturyzacja układów obliczeniowych. Nowe mikrokontrolery ze zintegrowaną pamięcią Flash wykonane w procesie technologicznym 28 nm jako pierwsze zawierają 6 rdzeni taktowanych zegarem 400 MHz i osiągają wydajność 9600 MIPS. W porównaniu do układów wykonanych w procesie 40 nm, mikrokontrolery RH850/E2 uzyskują około trzykrotnie wyższą wydajność przy takim samym poborze mocy. Ponadto rozbudowane interfejsy czujników pozwalają zrealizować zintegrowane systemy precyzyjnego sterowania pojazdem. Co więcej, partnerzy Renesas dostarczą środowiska umożliwiające projektowanie oparte na modelach oraz programowanie na platformę wielordzeniową przeznaczone dla nowych  mikrokontrolerów.

  • Zaawansowane możliwości aktualizacji bezprzewodowych w połączonych pojazdach dzięki dużej pamięci

Zapotrzebowanie na dużą wbudowaną pamięć Flash wynika z potrzeby obsługi aktualizacji bezprzewodowych. Umożliwią one automatyczną aktualizację ECU w celu poprawy bezpieczeństwa. Układy RH850/E2x zawierają do 16 MB pamięci Flash ROM. Podczas programowania możliwa jest ponadto aktualizacja tylko wybranych obszarów tej pamięci. Mikrokontrolery mają również rozbudowany zestaw interfejsów szeregowych, w tym do dziesięciu kanałów CAN FD i jeden kanał Ethernet. Funkcje zabezpieczeń obsługujące rozwiązanie Evita w wersji Medium pozwalają mikrokontrolerom wykonywać szybkie i bezpieczne zdalne aktualizacje oprogramowania.

  • Poprawione bezpieczeństwo funkcjonalne pojazdów autonomicznych

Układy z serii RH850/E2x spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalne klasy ASIL-D według standardu ISO 26262.

Firma Renesas uzyskała już działające pamięci Flash fin-MONOS, przeznaczone dla mikrokontrolerów wykonanych w wymiarze technologicznym 16/14 nm i przyszłych generacji.

Poza serią układów RH850 wykonanych w procesie 28 nm, Renesas wprowadził również mikrokontrolery wykonane w procesie 40 nm o podobnej funkcjonalności, aby zapewnić możliwość skalowania systemu. Próbki tych układów są już dostępne.

O autorze