Espressif Systems wprowadza nowe rozwiązania audio

Nowa płytka projektowa Espressif ESP32-LyraT oraz pakiet oprogramowania Audio Development Framework pozwalają użytkownikom szybko i tanio tworzyć rozwiązania wykorzystujące jednocześnie łączność Wi-Fi i Bluetooth.

 

ADF –  Audio Development Framework

Otwarty pakiet Espressif ADF jest oparty na lekkim, skalowalnym i funkcjonalnym systemie operacyjnym FreeRTOS. Dzięki temu obsługuje on różne układy scalone kodeków, formaty kodeków, formaty audio i platformy chmurowe.

Espressif ADF oferuje również wiele funkcjonalności, w tym sterowanie układami peryferyjnymi za pomocą klawiszy, konfigurację sieci za pomocą BLE i aplikacji SmartConfig, odtwarzanie audio i strumieniowanie w czasie rzeczywistym, system plików i protokoły audio dopuszczalne przez DLNA. Dostępne są również inteligentne, interaktywne funkcje, takie jak wykrywanie obecności i rozpoznawanie głosu, budzenie głosem, usuwanie echa akustycznego, a także sterowanie głosem podczas odtwarzania dźwięku. Pakiet ADF oferuje elastyczne API pozwalające na tworzenie własnego produktu i inne proste w użyciu API, które przyspieszają rozwój projektu. Espressif ADF pozwalają użytkownikom wybrać komponenty funkcjonalne dopasowane do potrzeb konkretnych projektantów czy branży.

ADF umożliwia również dostęp do platform chmurowych, takich jak DuerOS, Joylink, Alink, Turing, AWS, AVS oraz iFlytek Cloud. Ta różnorodność pozwala obsłużyć systemy o rozmaitych wymaganiach, na przykład inteligentne głośniki, zabawki opowiadające bajki i inteligentne urządzenia sterowane głosem.

 

Płytka projektowa ESP32-LyraT

Nowa płytka projektowa Espressif ESP32-LyraT jest przeznaczona do współpracy z pakietem ADF. Obsługuje ona funkcję budzenia za pomocą głosu i jednocześnie ma dedykowany temu przycisk, co może być bardzo przydatne w interaktywnych systemach obsługiwanych głosem. Płytka wykorzystuje ponadto moduł ESP32-WROVER zawierający dwurdzeniowy procesor 32-bitowy i 4,5 MB pamięci operacyjnej. Dzięki tej płytce i zaledwie kilku urządzeniom peryferyjnym można zrealizować kompletny, zintegrowany system audio

 

Najważniejsze cechy:

  • Obsługa wielu stratnych i bezstratnych formatów audio, w tym MP3, AAC, FLAC, OGG, M4A, OPUS i innych,
  • Konfiguracja i budzenie za pomocą jednego przycisku,
  • Tryby SoftAP i Station,
  • Obsługa wielu protokołów bezprzewodowych: Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth Classic i BLE,
  • Wiele wejść audio, w tym Wi-Fi, Bluetooth audio, DLNA, wejście liniowe i inne,
  • Możliwość konfiguracji sieci BLE oraz inteligentna konfiguracja sieci za pomocą aplikacji, takich jak na przykład WeChat,
  • Dwa mikrofony pozwalające realizować systemy rozpoznawania głosu z bliskiego i dalekiego dystansu,
  • Inne układy peryferyjne do różnych zastosowań.

Moduł o wysokim stopniu integracji ESP32-WROVER, na którym jest oparta płytka ESP32-LyraT, pozwala uzyskać znaczną redukcję kosztów. Espressif Systems dostarcza kompletny zestaw układów, sprzętu i oprogramowania, usług chmurowych i usług produkcji, które umożliwiają ograniczenie kosztów projektowania warstwy sprzętowej i oprogramowania.

 

Wsparcie techniczne

Zespół wsparcia dla klientów biznesowych Espressif składa się ze specjalistów i inżynierów mówiących w języku angielskim i chińskim. Specjalizują się oni w automatyce przemysłowej, urządzeniach ubieralnych, urządzeniach audio oraz systemach inteligentnych mieszkań. Wsparcie techniczne jest dostępne tutaj.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie pakietu ADF. Dokumentacja płytki ESP32-LyraT znajduje się tutaj, natomiast tu można ją zamówić.

O autorze