Farnell element14 udostępnia projekty referencyjne Texas Instruments

Farnell element14 wspiera klientów, którzy nabyli układy z rodziny Xilinx® Zynq® UltraScale+™ MPSoC poprzez udostępnienie dwóch nowych projektów referencyjnych firmy Texas Instruments. Ułatwiają one opracowywanie rozwiązań z zakresu systemów zasilania klientom, którzy tworzą innowacyjne aplikacje oparte o wymienione podzespoły.

Każdy z projektów referencyjnych pozwala klientom na łatwe prototypowanie ich własnych rozwiązań, zanim jeszcze w pełni poznają swoje potrzeby odnośnie systemu zasilania. Projekty obejmują skalowalne zasilacze, zaprojektowane w celu dostarczania mocy do układów Xilinx Zynq UltraScale+, należących do rodziny podzespołów MPSoC, opartych o FPGA. W trakcie tworzenia projektów TI przyjęto zasadę, że na ich wejście będzie doprowadzone napięcie ze standardowego zasilacza stałoprądowego i będą one dostarczać zasilanie do wszystkich linii układów Xilinx oraz pamięci DDR poprzez popularne złącza firmy Samtec.

Projekt referencyjny zintegrowanego zasilacza dla układów Xilinx Zynq UltraScale+ZU2CG−ZU5EV MPSoC jest skalowalny i może obsłużyć układy z serii ZU2CG-ZU3EG. Tymczasem projekt referencyjny zintegrowanego zasilacza dla układów Xilinx Artix®-7, Spartan®-7 FPGA i Zynq®-7000 SoC jest również skalowalny i pozwala zasilić najprostsze układy FPGA z serii Spartan-7, bardziej skomplikowane FPGA Artix-7, wyposażone w wielogigabitowe transceivery, a nawet podzespoły SoC z serii Zynq-7000 z dwoma rdzeniami ARM® Cortex®-A9.

Jako że oba projekty referencyjne bazują na tej samej koncepcji i płytce prototypowej, klienci mogą zastosować takie same obwody zasilania zarówno na potrzeby układów z rodziny Xilinx Zynq UltraScale+, jak i dla różnych, niedrogich podzespołów Xilinxa. W typowych rozwiązaniach systemy zasilania dla układów FPGA wymagają zastosowania specjalizowanych układów scalonych lub wielu osobnych regulatorów mocy. Nowe rozwiązanie jest natomiast skalowalne i obejmuje konfigurowalny układ zarządzania mocą oraz komponenty indywidualnie dobierane do konkretnego projektu.

Rozmiar rozwiązania został zoptymalizowany pod kątem każdej konfiguracji, gdyż jego elementy mocy dobiera się w zależności od zasilanego podzespołu Xilinxa. Projekty referencyjne firmy Texas Instruments mogą być np. użyte na etapie wczesnego prototypowania, a w końcowym projekcie urządzenia można zastosować obwód zasilający o najmniejszych rozmiarach.

W efekcie uzyskano eleganckie i skalowalne rozwiązanie, które pozwala korzystać zarówno z układów z rodziny Xilinx Zynq UltraScale+, jak i bardziej ekonomicznych podzespołów (Artix-7, Spartan-7 i Zynq-7000), by zbudować platformę zasilającą wielokrotnego użytku. Typowym przykładem zastosowania będzie system zasilający dla klientów budujących robota przemysłowego, opartego o układ ZU+, pracujący jako jednostka centralna oraz o kilka układów Spartan-7, użytych do sterowania silnikami poszczególnych osi. Omawiane rozwiązanie jest w stanie zasilać oba wymienione rodzaje układów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat referencyjnych projektów zasilających firmy Texas Instruments, należy odwiedzić stronę pl.farnell.com/fpga-power. Aby przejrzeć dostępne rozwiązania mocy marki TI dla układów FPGA firmy Xilinx, warto zajrzeć na stronę ti.com/powerfpga.

O autorze