Nowa biblioteka Microchip dla paneli dotykowych 2D

Firma Microchip Technology przedstawiła bibliotekę 2D Touch Surface, która pozwala projektantom na łatwą implementację obsługi paneli dotykowych z wykorzystaniem 8-bitowych mikrokontrolerów PIC oraz AVR, jak też 32-bitowych mikrokontrolerów SAM. Jest ona dostępna bezpłatnie dla nabywców jakiegokolwiek kompatybilnego mikrokontrolera, stanowiąc proste i tanie rozwiązanie dla systemów wbudowanych.

Biblioteka 2D Touch Surface nadaje się znakomicie do realizacji małych paneli i ekranów dotykowych, pozwalając wykorzystać w tym celu istniejące mikrokontrolery. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dedykowanego kontrolera dotyku. Za pomocą biblioteki projektanci mogą łatwo wprowadzić do produktów takie funkcjonalności jak śledzenie pozycji i rozpoznawanie gestów – przeciągnięcia, chwytania czy powiększania. Biblioteka dotykowa współpracuje z narzędziami do konfiguracji kodu Microchip: MPLAB Code Configurator (MCC) dla mikrokontrolerów PIC oraz Atmel START dla mikrokontrolerów AVR lub SAM. Oba te narzędzia pozwalają na szybszą konfigurację przy pomocy uproszczonego interfejsu graficznego, generując elegancki kod w C, który następnie można dostosować do specyficznych wymagań projektu. Biblioteka 2D Touch Surface jest już dostępna w środowisku Atmel START i jeszcze w tym kwartale zostanie dodana do środowiska MCC.

Intuicyjny i atrakcyjny interfejs użytkownika jest kluczem do sukcesu produktu. Biblioteka 2D Touch Surface eliminuje potrzebę stosowania kosztownych systemów operacyjnych, aby dostarczyć użytkownikowi oczekiwany przez niego interfejs znany ze smartfonów. Pozwala na dodanie obsługi dotykowej w różnych zastosowaniach, od elektroniki użytkowej do rozwiązań przemysłowych i motoryzacji – na przykład w inteligentnych głośnikach, termostatach czy kierownicach pojazdów.

Obsługa paneli dotykowych przy niskim zużyciu energii jest zapewniona przez samą bibliotekę – całe powierzchnie są skanowane naraz, gdy układ przebywa w trybie głębokiego uśpienia. Pewność obsługi jest kluczowym wymaganiem stawianym interfejsom dotykowym – to rozwiązanie zapewnia ciągłą responsywność i funkcjonalność również w warunkach wilgotności czy zakłóceń. Dzięki temu nadaje się do realizacji sprzętów AGD i systemów samochodowych. Realizowane systemy są w stanie pracować w wilgotnych warunkach i wytrzymują zakłócenia przewodzone do poziomu 10 V zgodnie z wymaganiami normy IEC 61000-4-6 poziomu 3.

Zestaw projektowy DM080101 Water Tolerant Touch Surface pozwala na łatwą ewaluację biblioteki 2D Touch Sense. Demonstruje on odporność na wilgoć i zakłócenia panelu dotykowego wyposażonego w dwa przyciski. Całość jest sterowana przez jeden mikrokontroler.

Biblioteka 2D Touch Surface jest dostępna bezpłatnie dla nabywców jakiegokolwiek kompatybilnego mikrokontrolera. Również zestaw projektowy DM080101 jest już dostępny.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie biblioteki.

O autorze