Urządzenia Tektronix przyspieszają testy kompatybilności elektromagnetycznej

Firma Tektronix zaprezentowała kompletne rozwiązanie EMCVu przeznaczone do wstępnych testów interferencji i kompatybilności elektromagnetycznej. Według badania firmy Intertek współcześnie około 50% produktów nie przechodzi testów kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) za pierwszym razem. EMCVu to dokładne, wygodne i niedrogie rozwiązanie pozwalające zagwarantować pomyślne przeprowadzenie testów kompatybilności elektromagnetycznej przy pierwszym podejściu.

Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy (IoT) coraz liczniej pojawiają się urządzenia, które mogą zakłócać pracę innych urządzeń. Z tego powodu spełnienie przez produkty wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej jest bardzo istotne. Dla wielu inżynierów, którzy dopiero rozpoczynają pracę nad nowymi urządzeniami IoT, testy zgodności z normami EMC mogą być trudnym zadaniem. Ich niepomyślność często prowadzi do przekroczenia kosztorysów i opóźnień projektu. Wstępne testy zgodności pozwalają ograniczyć późniejsze niepowodzenia związane z realizacją projektu, jednak same w sobie stanowią prawdziwe wyzwanie – wymagają skomplikowanego i drogiego środowiska testowego umożliwiającego przeprowadzenie testów z odpowiednią dokładnością. Problemy może sprawiać również debugowanie i brak odpowiednich narzędzi do tworzenia raportów.

Podstawą oferty Tektronix są analizatory widma pracujące w czasie rzeczywistym z interfejsem USB. Należy do nich przystępny cenowo model RSA306B, który zapewnia możliwości tradycyjnych przyrządów stacjonarnych za ułamek ich ceny. Nieduże analizatory USB Tektronix pracujące w czasie rzeczywistym pozwalają łatwo wykonywać testy kompatybilności elektromagnetycznej poza laboratorium w środowisku o względnie niskim poziomie szumów, na przykład w piwnicy lub w garażu.

Przyrządy są kontrolowane przez oprogramowanie SignalVu-PC uruchomione na laptopie lub tablecie. Dlatego właśnie oprogramowanie SignalVu-PC zostało wzbogacone o opcjonalne rozszerzenie EMCVu, które pozwala obsłużyć wstępne testy zgodności i znaleźć potencjalne problemy za pomocą jednego interfejsu użytkownika. EMCVu zawiera przystępny kreator oferujący między innymi standard CISPR, a także możliwość prostego wyboru akcesoriów i konfiguracji. Ponadto upraszcza debugowanie, dzięki takim funkcjom jak automatyczna rejestracja szumu tła, powtórne pomiary w przypadku wystąpienia wielu błędów oraz markery harmonicznych ułatwiające dogłębną analizę. Użytkownicy mogą łatwo zapisać wyniki eksperymentów wraz z notatkami i zdjęciami w konfigurowalnym raporcie w formatach PDF lub RTF.

Poza analizatorem widma i oprogramowaniem, pakiet obejmuje rozbudowany zestaw akcesoriów, które zostały dobrane w celu poprawy efektywności testów. Aby zapewnić dokładne wyniki i zaoszczędzić czas osób przeprowadzających testy, informacje o stratach lub wzmocnieniu wnoszonym przez różne akcesoria są zapisane w oprogramowaniu i uwzględniane podczas pomiarów.

Kompletne rozwiązanie do testów zgodności – zawierające analizator widma USB RSA306B, oprogramowanie SignalVu-PC z wtyczką EMCVu, sondy pola bliskiego, sztuczną sieć (LISN), anteny do testów promieniowania, statyw i oprogramowanie – jest już dostępne.

Jedynym autoryzowanym dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42, www.tespol.com.pl.

O autorze