Tektronix przyspiesza testy systemów PAM4 400G

Firma Tektronix przedstawiła pierwszą na rynku sondę optyczną o szybkości 56 GBd przeznaczoną do pomiarów urządzeń 400G z modulacją PAM4. Współpracuje ona z oscyloskopami czasu rzeczywistego z serii Tektronix DPO70000SX. Nowy model DPO7OE2 stanowi kontynuację nagrodzonej sondy DPO7OE1 na pasmo 33 GHz wprowadzonej w zeszłym roku, jednak oferuje pasmo 59 GHz. Jest to jednomodowa sonda optyczna, która zapewnia parametry i możliwości debugowania odpowiednie do testowania komponentów 400G PAM4 i szybkiego wprowadzenia na rynek produktów korzystających z tej technologii.

Sondy optyczne DPO7OE2 oraz DPO7OE1, wraz z pełnym zestawem rozwiązań Tektronix dla systemów 100G / 400G, zostały zademonstrowane na konferencji OFC w San Diego. Tektronix przedstawił również moduły optyczne dla swojego oscyloskopu DSA8300.

W porównaniu do transmisji 100G z modulacją NRZ, transmisja 400G z modulacją PAM4 jest znacznie bardziej złożona, co w istotny sposób wydłuża testy i wprowadzanie poprawek w projekcie. Choć Tektronix oferuje również rozwiązania 400G w postaci oscyloskopów próbkujących, migracja z kodowania NRZ na PAM4 stwarza wiele problemów, którym tylko oscyloskop czasu rzeczywistego jest w stanie sprostać.

Sonda DPO7OE2 oferuje przepustowość optycznego odbiornika referencyjnego (ORR) PAM4 równą 56 gigabodów (GBd). Pozwala tym samym inżynierom na łatwiejsze i szybsze rozwiązywanie problemów z urządzeniami optycznymi za pomocą kompletnego zestawu narzędzi do debugowania. Obejmują one programowe odtwarzanie zegara dla kodowania PAM4 oraz NRZ, wyzwalanie, detekcję błędów i możliwość rejestracji skorelowanych w czasie lub następujących po sobie sygnałów w celu późniejszej analizy. Zapewnia również najwyższą w tej klasie czułość optyczną i najniższe szumy, co pozwala obsłużyć transmisje PAM4 cechujące się niskim stosunkiem sygnału do szumu oraz silnym wpływem kanału. DPO7OE2 można również wykorzystać do pracy ze starszymi systemami NRZ. Pakiety do analizy obsługują standardowe pomiary parametrów optycznych, takich jak ER, AOP, OMA, pomiar szerokości i wysokości oczka, jak też pomiary zdefiniowane przez standardy, takie jak PAM4 IEEE oraz OIF-CEI, w tym pomiar TDECQ.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie oferty.

Sonda optyczna DPO7OE2 jest już dostępna w sprzedaży. Można ją zamówić u lokalnego przedstawiciela firmy Tektronix.

Jedynym autoryzowanym dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42, tespol.com.pl

O autorze