Premiera oscyloskopów Tektronix MSO 6

Tektronix, Inc., wiodący dostawca rozwiązań pomiarowych, przedstawił oscyloskop MSO serii 6. Nowy oscyloskop zwiększa próg wydajności oscyloskopów klasy średniej do pasma 8 GHz i częstotliwości próbkowania 25 GS/s na wszystkich 4 kanałach – pierwszy w branży w tej klasie oscyloskopów – aby sprostać potrzebom projektantów pracujących nad szybszymi, bardziej złożonymi systemami wbudowanymi. Dzięki próbkowaniu 25 GS/s we wszystkich kanałach, projektanci mogą wyświetlać jednocześnie do czterech sygnałów z ogromną dokładnością. Przykładowo, zegar DDR3 i trzy kanały danych DDR3 mogą być przeglądane i analizowane w tym samym momencie, sprawiając, że czas potrzebny do pełnej charakteryzacji projektu jest krótszy, niż miałoby to miejsce z wykorzystaniem przyrządu, który dzieli systemy próbkowania między kanałami.

Nowy oscyloskop MSO serii 6 zapewnia większą dokładność pomiaru dzięki wejściom o niskim poziomie szumów, szczególnie w zakresie o najwyższej czułości, przy wykonywaniu pomiarów, dla których jest to bardzo istotne. Przykładowo, nowoczesne projekty systemów wbudowanych wymagają precyzyjnych zasilaczy prądu stałego do zasilania układów ASIC i FPGA. W takich zastosowaniach oscyloskopy MSO serii 6 umożliwiają projektantom pomiar toru zasilającego DC z większą rozdzielczością i dokładnością, skracając czas potrzebny na analizę wpływu wysokich częstotliwości na tor zasilania w badanym projekcie.

Oparty na tej samej przełomowej platformie, co popularny oscyloskop MSO serii 5, oscyloskop MSO serii 6 zapewnia równie łatwą rozbudowę funkcjonalności. Wprowadzony w ubiegłym roku oscyloskop MSO serii 5, laureat licznych nagród przyznanych przez przedstawicieli wielu branż, był wynikiem projektu rozpoczętego od podstaw. Zawiera wiele innowacji, które zastosowano w przypadku oscyloskopów MSO serii 6, w tym niezwykle intuicyjny interfejs użytkownika, pojemnościowy 15.6-calowy ekran dotykowy z funkcją „chwyć i przybliż”, innowacyjne wejścia FlexChannel®, 12-bitowy ADC, który może dostarczyć do 16 bitów w rozdzielczości pionowej, całkowicie nowe przemysłowe wzornictwo oraz opcjonalny system operacyjny Windows 10.

„Trend w kierunku wyższej wydajności systemów wbudowanych jest teraz w pełnym rozkwicie i nieustannie rośnie” – powiedział Chris Witt, dyrektor generalny, Time Domain Business Unit, Tektronix. „Nasi klienci opracowujący te systemy potrzebują większej przepustowości i mniejszych szumów, ale wciąż chcą mieć użyteczność, łatwość dołączenia sond i kompaktową budowę oscyloskopów klasy średniej. Dzięki MSO serii 6 zapewniamy najlepsze w swojej klasie połączenie wydajności i użyteczności, które zwiększy produktywność i skróci czas wejścia produktu na rynek.”

Nowa jakość szczegółowości sygnału.

Aby sprostać potrzebie uszczegółowienia przy pomiarach coraz szybszych sygnałów, oscyloskop MSO serii 6 został wyposażony w nowy przedwzmacniacz o niskim poziomie szumów, TEK061, który znacznie obniża szum, szczególnie w przypadku sygnałów, które znajdują się w przedziale setek miliwoltów. Dzięki prędkości próbkowania 25 GS/s na czterech kanałach jednocześnie, instrument zapewnia 16-bitową rozdzielczość z częstotliwością 200 MHz, w trybie High Res (High Resolution). Oznacza to, że projektanci nie tylko widzą zakłócenia na swojej szynie zasilania, ale mogą mierzyć je z poziomem dokładności, który do tej pory był nieosiągalny dla oscyloskopu.

Podobnie jak oscyloskopy MSO serii 5, oscyloskopy MSO serii 6 dają ogromne możliwości rozszerzenia funkcjonalności. Modele są dostępne z wbudowanym generatorem arbitralnym/funkcyjnym, darmowym DVM (cyfrowy woltomierz) i licznikiem częstotliwości wyzwalania po rejestracji produktu, opcjami dekodowania protokołów oraz możliwością wyboru systemu operacyjnego. Podobnie jak w przypadku oscyloskopów MSO serii 5, dodanie sondy logicznej TLP058 zamienia każde z czterech wejść FlexChannel w osiem wejść cyfrowych, zapewniając najbardziej elastyczną konfiguracje MSO. Seria 6 ma również możliwość zwiększenia pasma przenoszenia, zaczynając od 1 GHz do 8 GHz dzięki prostej aktualizacji licencji bez konieczności wysyłania oscyloskopu do producenta.

Rozszerzone dekodowanie oraz analiza.

W przypadku platform nowej generacji firma Tektronix jest zobowiązana dostarczać nowe funkcje, aby sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom rynku, dając inżynierom pewność, że podejmują właściwą decyzję, wybierając oscyloskop Tektronix. Od czasu premiery MSO serii 5, Tektronix dodał następujące funkcje, które będą dostępne na obu platformach:

• Opcje dekodowania i wyzwalania dla magistrali CAN FD, MIL-STD-1553, ARINC429 i SENT
• Testy zgodności dla Automotive Ethernet i USB 2.0
• Zaawansowana analiza mocy z dwiema darmowymi aktualizacjami
• Nowe, bezpłatne funkcje, w tym pamięć segmentowa (FastFrame) i ulepszona automatyczna konfiguracja nastaw oscyloskopu
• W związku z prezentacją oscyloskopów MSO serii 6, Tektronix udostępnia także funkcję Visual Trigger i nową opcję dla wyzwalania i dekodowania szeregowego sygnału SPMI – magistrali zarządzania energią MIPI

Nowe sondy

Aby ułatwić pomiar szybkich sygnałów, Tektronix wprowadza serię nowych sond o wysokiej wydajności, dostosowanych do poziomu oscyloskopów MSO serii 6. TDP7700 to seria sond typu TriMode ™ o szerokości pasma 4, 6 lub 8 GHz. Sondy TriMode™ umożliwiają inżynierom wykonywanie pomiarów sygnału niesymetrycznego, różnicowego i wspólnego dla potrzeb szybkiej analizy magistral, bez konieczności zamiany sond. Serie TriMode™ wykorzystują technologię złącza TekFlex , które zawiera aktywny bufor na jej wejściu w celu uzyskania najlepszej wierności sygnału, jednocześnie ograniczając naprężenia mechaniczne w punktach testowych i obsługuje różne metody podłączania do badanego urządzenia – końcówki lutownicze, bezpośrednie połączenie oraz sondy pomiarowe przystosowane do trzymania w dłoni.

Dodatkowo sondy TAP4000 i TDP4000 rozszerzają zakres aktywnych, niesymetrycznych oraz różnicowych sond Tektronix z możliwością ich wykorzystania w paśmie do 4 GHz.

Wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem oraz serwisem produktów Tektronix na terenie Polski jest firma Tespol Sp. z o.o..

www.tespol.com.pl

O autorze