[KURS PLC, CZĘŚĆ 16] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – narzędzia diagnostyczne

Uwaga! Lista wszystkich opublikowanych odcinków kursu jest dostępna pod adresem.

Jeżeli przyjrzałeś się dokładnie sterownikowi SIMATIC S7-1200, to na pewno zauważyłeś brak jakiegokolwiek przełącznika. Jak w takim razie zatrzymać lub uruchomić sterownik? Pewnie domyślasz się, że można skorzystać z oprogramowania TIA Portal. Tak, to prawda, lecz nie każdy dział utrzymania ruchu posiada licencję na to oprogramowanie. Dlatego klientowi trzeba przygotować inne rozwiązania. Dzisiaj o nich powiemy.

Ekran na panelu HMI

Obecnie chyba wszystkie maszyny są dostarczane razem z panelem operatorskim, który pozwala na diagnostykę i parametryzowanie maszyny. Wówczas można przygotować interfejs, którego przykład przedstawiono na poniższym rysunku:

Jak widzisz, na ekranie są dwa przyciski Run oraz Stop. Do każdego z nich przypisano specjalne zdarzenie SetPLCMode. Dzięki temu, sterownik PLC można włączyć lub wyłączyć. Można także przedstawić graficznie w jakim trybie pracy znajduje się aktualnie sterownik. Do tego celu z panelu HMI należy wykorzystać zdarzenie GetPLCMode. Cały projekt można znaleźć na stronie wsparcia technicznego firmy Siemens.

Zestaw startowy do kursu programowania SIMATIC S7-1200

Sklep KAMAMI.pl przygotował specjalną ofertę dla osób zainteresowanych poznaniem w praktyce możliwości sterowników SIMATIC S7-1200 oraz podstaw ich programowania. W ramach tej oferty dostępny jest zestaw startowy o nazwie Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO w promocyjnej cenie (659 PLN brutto). Składa się on z następujących elementów:

  • sterownika SIMATIC S7-1200 (CPU1211C, 6ES7211-1AE40-0XB0),
  • przełącznika SIRIUS ACT NO+NC zintegrowanego z LED (3SU1031-3BB61-0AK0, 3SU1500-0AA10-0AA0, 3SU1400-1AA10-1BA0, 3SU1400-1AA10-1CA0, 3SU1401-1BB60-1AA0),
  • oprogramowania w wersji eval.
S7-1200 tool

Jakiś czas temu na stronie wsparcia technicznego pojawiło się narzędzie, które przygotowano właśnie dla służb utrzymania ruchu. Narzędzie nazywa się S7-1200 tool. Poniżej umieszczono zdjęcie, które przedstawia wygląd tego narzędzia.

Z pomocą S7-1200 tool można wykonać następujące czynności:

  • Ustawić interfejs PG/PC, czyli w przypadku sterownika S7-1200 kartę sieciową dostępną w komputerze, za pomocą której nastąpi połączenie z PLC

Z paska narzędzi wybieramy pierwszą ikonkę, co spowoduje otwarcie okna Set PG/PC Interface.

  • Ręcznie ustawić adres IP dla sterownika. Działa to na podobnej zasadzie, jak w przypadku użycia zakładki Online access w TIA Portal
  • Uruchomić sterownik (wymuszenie przejścia do trybu RUN), lub zatrzymać PLC (przejście do trybu STOP)
  • Odczytać informacje o błędach PLC. Do tego celu należy wykorzystać przycisk Fault capture, który został przedstawiony na poniższym rysunku:

Odczytane informacje można przesłać bezpośrednio do firmy Siemens.

  • Przywrócić ustawienia domyślne – bardzo rzadko zdarza się, że sterownik działa nieprzewidywanie, a nie wynika to z kodu programu. Jest to sygnał, że należy wykonać restart sterownika do ustawień fabrycznych. Należy wykorzystać odpowiednią ikonę z paska narzędzi, co przedstawia poniższy rysunek:

Do zainstalowania tego narzędzia wymagany jest system Windows XP, Windows Vista lub Windows 7 (32-bitowa wersja).

Dla zainteresowanych doskonaleniem programowania PLC Wydawnictwo BTC przygotowało książkę „Podstawy programowania sterowników SIMATIC S7-1200 w języku SCL”, której autorem jest autor naszego kursu, doświadczony projektant systemów automatyki – Tomasz Gilewski.

SIMATIC Automation Tool

Niedawno pojawiło się narzędzie o dużo większych możliwościach, niż S7-1200 Tool. Jego nazwa to SIMATIC Automation Tool. Jest to bezpłatne narzędzie, które można pobrać ze strony: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/98210512. Wygląd tego programu przedstawiono poniżej:

Instalacja jest standardowa, więc nie powinna sprawić problemów. Dokumentacja narzędzia jest dostępna po wybraniu z menu Help oraz View User Guide. Narzędzie integruje w sobie funkcjonalności znane z aplikacji S7-1200 Tool. Dodatkowe możliwości, poza wgraniem nowego projektu do sterownika, to: odczyt bufora diagnostycznego, przywrócenie ustawień fabrycznych oraz aktualizacja firmware.

Najważniejszą zaletą tego narzędzia, to możliwość zaprogramowania sterownika PLC (S7-1200 lub S7-1500). Projekt utworzony w TIA Portal musi być przeniesiony na dowolną kartę pamięci lub pendrive. Wówczas można przystąpić do wgrania projektu do sterownika, wykorzystując zakładkę Program Update. Szczegóły zawiera dokumentacja narzędzia SIMATIC Automation Tool.

Narzędzie przyda się szczególnie służbom utrzymania ruchu, ponieważ wymagania sprzętowe odnośnie komputera nie są duże. Zawiera najważniejsze funkcje do diagnostyki sterowników S7-1200/S7-1500.

Tomasz Gilewski

O autorze