Rohde & Schwarz przyczynia się do pierwszej transmisji telewizyjnej 8K

Firma SES po raz pierwszy nadała sygnał telewizyjny w formacie 8K za pomocą swojego systemu satelitarnego w czasie prezentacji SES Industry Days w maju tego roku w Luksemburgu. Podczas tej demonstracji do transmisji nadawczej został z powodzeniem wykorzystany nowy wzmacniacz R&S PKU stworzony przez Rohde & Schwarz.

SES przeprowadził transmisję sygnału telewizyjnego 8K z użyciem standardu DVB-S2X za pomocą pojedynczego transpondera na pasmo 36 MHz i należącej do firmy satelity Astra 3B. Demonstracyjne wideo miało rozdzielczość 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli – czterokrotnie więcej od formatu 4K. Zostało ono zakodowane w standardzie HEVC i przesłane z szybkością 80 Mbit/s. Transmitowany materiał 8K cechował się ponadto częstotliwością odświeżania 60 klatek na sekundę i 10-bitową głębią koloru. Dodatkowo został użyty sygnał IP, który posłużył do zbadania wymagań potrzebnych do realizacji infrastruktury nadawczej opartej wyłącznie na standardzie IP.

Wzmacniacz PKU Rohde & Schwarz podczas tej demonstracji posłużył do transmisji sygnału zakodowanego w standardzie HEVC do satelity. Model R&S PKU łączy w jednym urządzeniu zalety dwóch technologii: wysokie parametry wzmacniaczy scalonych oraz kompaktowe wymiary i niską wagę wzmacniaczy lampowych. Jeśli poszczególne tranzystory ulegną awarii, wzmacniacz nadal będzie w stanie pracować z obniżoną mocą. Układ oferuje adaptacyjną linearyzację zapewniającą lepszą jakość sygnału. Dzięki tej technologii operatorzy sieci będą w stanie przesłać znacznie więcej danych w tym samym paśmie sygnału, co ma duże znaczenie w przypadku transmisji 8K.

Choć rozdzielczość 8K nie jest jeszcze ofertą komercyjną, SES pokazał, że jego sieć satelitarna jest już w stanie dostarczyć treści 8K, a firma Rohde & Schwarz znacząco przyczyniła się do tego osiągnięcia.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze