Lumileds wygrywa spór o kradzież własności intelektualnej przeciwko Elec-Tech International

10 sierpnia 2018 ława przysięgłych złożona z sześciu kobiet i sześciu mężczyzn wydała werdykt na korzyść firmy Lumileds  – producenta diod LED z siedzibą w San Jose. Przysięgli uznali, że chiński konkurent wykradł tajemnice handlowe związane z najważniejszymi technologiami Lumileds służącymi do tworzenia diod LED wysokiej mocy, używanych jako lampy błyskowe telefonów, światła długie i oświetlenie ogólnego przeznaczenia. W sprawie wytoczonej przez Lumileds firmie Elec-Tech, którą reprezentowali Dongley „Tony” Wang i Gangyi Chen, sąd federalny stanu Kalifornia uznał oskarżonych za winnych naruszenia własności intelektualnej i przyznał firmie Lumileds 66 milionów dolarów zadośćuczynienia.

Ława przysięgłych ustaliła, że ETI, Wang i Chen przywłaszczyli technologie stanowiące tajemnicę handlową Lumileds, by następnie w Chinach wykorzystać je do opracowania technologii LED firmy ETI. Kwota 66 milionów dolarów jest wartością badań, które w ocenie sądu ETI zaoszczędziło poprzez wykorzystanie sekretów handlowych Lumileds, zamiast prowadzić badania na własną rękę.

Okoliczności kradzieży tajemnic handlowych wskazywały na udział oskarżonego dyrektora generalnego ETI Wanga oraz byłego pracownika Lumileds, Chena. Wang autoryzował wypłatę dużej kwoty dla Chena na wiele miesięcy przed tym, zanim ten porzucił Lumileds, aby pracować dla ETI w Chinach. Faktycznie był on opłacany przez ETI, pracując na etacie w Lumileds przy najpilniej strzeżonych technologiach stanowiących tajemnicę handlową firmy.

Firmę Lumileds reprezentował wiceprezes Cheree McAlpine, a także Brain Roche, partner kancelarii Reed Smith.

O autorze