LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Programowanie Micro:bit z wykorzystaniem języka Python – część 1

W pierwszym przykładzie kod wyświetli napis Hello, world!, a następnie pokaże na wyświetlaczu matrycowym grafikę serca przez 2 sekundy. Pełen kod programu (Program_1) znajduje się w sekcji do pobrania na końcu artykułu.

Na samym początku programu importowana jest biblioteka microbit. Dyrektywa import * oznacza dołączenie wszystkich komponentów biblioteki.

from microbit import *

Następnie polecenie to inicjalizacja pętli while. Wyrażenie true oznacza, że warunek pętli będzie zawsze spełniony – pętla będzie wykonywać się w nieskończoność.

while True:

Kod w następnej linijce pozwala na wyświetlenie przesuwającego się napisu „Hello, Word!”.  Napis pokaże się na wyświetlaczu matrycowym 5×5 płytki micro:bit.

display.scroll('Hello, World!')

Kolejna linijka ma za zadanie wyświetlić grafikę (display.show), w tym przypadku serca (Image.HEART) na wyświetlaczu LED 5×5 (lista dostępnych grafik/ikon do wyświetlania – LINK).

display.show(Image.HEART)

Ostatnia linijka powoduje przerwanie programu na 2 sekundy (2000 milisekund). W tm czasie na wyświetlaczu widoczna jest grafika serca.

sleep(2000)

Całość programu prezentuje się następująco:

from microbit import *

while True:
    display.scroll('Hello, World!')
    display.show(Image.HEART)
    sleep(2000)

Teraz warto sprawdzić czy program nie ma żadnych błędów. W tym celu należy nacisnąć przycisk Check. Jeżeli w kodzie występują jakieś błędy, pojawi się „dymek” z informacją gdzie wykryty został błąd (jak na rysunku 5):

Rysunek 5. Komunikat o błędzie w kodzie (literówka w argumencie True)

W przypadku gdy program nie zawiera błędów, można go wgrać na płytkę micro:bit. W tym celu należy nacisnąć przycisk Flash.

Teraz pokażę program, który będzie korzystać z przycisków A i B na płytce. Gdy przyciśnięty zostanie przycisk A, wyświetlony zostanie przesuwający się tekst „Mikrokontoler.pl”. W przypadku przyciśnięcia przycisku B, wyświetlona zostanie grafika uśmiechniętej buzi przez 2 sekundy. Pełen kod programu (Program_2) znajduje się w sekcji do pobrania na końcu artykułu.

Tak jak w poprzednim programie musimy najpierw dołączyć wszystkie komponenty modułu microbit:

from microbit import *

Następnie należy dodać warunek, który w przypadku naciśnięcia przycisku A (button_A) spowoduje wyświetlenie wybranego napisu.  Jeżeli przycisk jest wciśnięty (is_pressed()), zostanie wyświetlony przesuwający się tekst „Mikrokontroler.pl”. (należy pamiętać aby tekst do wyświetlania podany został w cudzysłowie). Wyrażenie button_A.is_pressed() będzie przyjmować wartość true jeśli przycisk A jest wciśnięty. W przeciwnym wypadku to wyrażenie przyjmie wartość false. Warunek znajduje się w nieskończonej pętli while:

while True:
    if button_a.is_pressed():
        display.scroll("Mikrokontroler.pl")

Uwaga!W języku Python/microPython bardzo ważne są wcięcia. Zastępują one nawiasy klamrowe używane np. w języku C/C++. Wcięcia w języku Python/microPython definiują które fragmenty kodu znajdują się w warunku lub pętli.

W dalszej części kodu znajduje się instrukcja elif. Można ją przetłumaczyć jako „jednak jeżeli”, tzn. jeżeli pierwszy warunek nie jest spełniony (przycisk A nie jest wciśnięty), sprawdź drugi warunek. Jeśli przycisk B (button_b) jest wciśnięty (is_pressed()), to na ekranie wyświetli się grafika „uśmiechniętej buzi” (display.show(Image.HAPPY)) przez dwie sekundy (sleep(2000)).

elif button_b.is_pressed():
        display.show(Image.HAPPY)
        sleep(2000)

Mamy tutaj instrukcje elif, można ją wytłumaczyć jak jednak jeżeli, czyli jeżeli pierwszy nasz warunek nie jest spełniony (przycisk A nie jest wciśnięty) sprawdź drugi warunek, czyli jeżeli przycisk B (button_b) jest wciśnięty (is_pressed()) to na ekranie wyświetl grafikę „uśmiechniętej buzi” (display.show(Image.HAPPY)) przez dwie sekundy (sleep(2000)).

Pełną listę przygotowanych grafik można znaleźć na stronie microbit-micropython.readthedocs.io/pl/latest/image.html. Można również tworzyć własne grafiki – o tym w dalszej części artykułu.

Na końcu programu znajduje się kod który pozwala na wyczyszczenie ekranu:

display.clear()

Jeżeli na końcu programu (po obu warunkach IF) nie został dodany kod do czyszczenia ekranu (display.clear()), to po naciśnięciu przycisku B na ekranie pozostanie grafika „uśmiechniętej buzi„.

Program drugi prezentuje się następująco:

from microbit import *

while True:
    if button_a.is_pressed():
        display.scroll("Mikrokontroler.pl")
    elif button_b.is_pressed():
        display.show(Image.HAPPY)
        sleep(2000)
        
    display.clear()
Autor: Patryk Mądry