European Rover Challenge 2018

European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. ERC stanowi platformę obejmującą nie tylko konkurs łazików, ale także całoroczne działania skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności.

Główną częścią projektu są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca. Zawody cieszą się dużym prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku.

Począwszy od czwartej edycji projektu, ERC otworzyła także nową formułę zawodów – ERC PRO, w której mogą wziąć udział zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz bardziej zaawansowanymi technologiami kosmicznymi. To dodatkowe wzmocnienie roli ERC jako platformy do prezentacji i oceniania możliwości rozwiązań technicznych w zadaniach inspirowanych planami i scenariuszami rozwoju misji robotycznych NASA i ESA.

Efektem działań podejmowanych w ramach ERC jest także pobudzanie innowacji w badaniach i biznesie oraz popularyzacja ogólnej wiedzy i najnowszych osiągnięć technologicznych z myślą o przyszłej eksploracji kosmosu.

Wśród gości specjalnych poprzednich edycji znaleźli się m.in. dr Harrison Schmitt (misja Apollo 17) – ostatni człowiek, który stanął na Księżycu, dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society oraz dr Gianfranco Visentin – Szef Działu Automatyki i Robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Więcej informacji na stronie: http://roverchallenge.eu

O autorze